Vláda chce riešiť problém priemyselného parku IPZ Prešov Záborské a pritiahnuť doň strategického zahraničného investora. Oznámili to dnes v Prešove ministri hospodárstva a zahraničných vecí. Meno investora nešpecifikovali.
PREŠOV. O problematike zahraničných investícií dnes informovali minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS).
Spravili tak na tlačovke zvolanej poslancom NR SR za SDKÚ-DS a kandidátom na primátora Ondrejom Matejom. Podľa oboch ministrov je prioritou vlády dotiahnutie investora na východné Slovensko.
Strategický investor pre Prešov
„Významnú časť našej energie venujeme vytvoreniu pracovných príležitostí. To dedičstvo dobré nie je, najmä nie v Prešovskom kraji," povedal M. Dzurinda.
„Nezostalo iba pri slovách. Vo Washingtone som navštívil centrály dvoch korporácií s úmyslom ťahať investície. Prešov potrebuje takú vlajkovú loď, akou je pre Košice U. S. Steel. Neprestaneme, pokiaľ tu takého investora nepritiahneme," dodal minister zahraničných vecí.
Miškov: Pre IPZ sme našli riešenie
Minister Miškov (na snímke Michala Franka) doplnil, že sa zaoberali aj priemyselným parkom IPZ.
„Pokiaľ prebieha trestné stíhanie, je problém s vyplatením peňazí," uviedol Miškov, ktorý k tomu vytvoril pracovnú skupinu. "Vytvorili sme riešenie, ktoré odstráni tento problém."
Konkretizoval tiež, čo je potrebné zo strany mesta: „Vypovedať zmluvu a vrátiť časť platby a ministerstvo hospodárstva využije schému o regionálnej pomoci, pričom poskytne mestu 15 percent z hodnoty investície, ktorá sa bude realizovať."
Poslanec Ondrej Matej konštatoval, že na pôvodne schválené peniaze, ktorých vyplatenie stoplo trestné stíhanie bývalého primátora Milana Benča, mesto stratilo nárok: „V roku 2009 vypršal termín na financovanie."
Jeho slová potvrdil minister Miškov, podľa ktorého definitívne nie je možné čerpať prostriedky zo starého programu.
Meno investora nebudú konkretizovať
Riešením by mohol byť predaj či prenájom strategickému investorovi. Takýto zámer má aj terajšie vedenie mesta. Prenikli aj informácie, že by týmto partnerom mala byť americká spoločnosť Honeywell.
„Ministerstvo hospodárstva nebude komentovať mená žiadnych investorov, ani nezverejňuje mená, pokiaľ nie sú ukončené rokovania. V prípade, že niektorí starostovia a primátori v rámci kampane operujú s menami investorov, nesú za to zodpovednosť," povedal k tomu J. Miškov.
Šéf diplomacie bol menej diplomatickejší: „Kto chce Prešovu dobre, nepôjde s bubnom na zajace, kým ruka nebude v rukáve. Kto chce len ohurovať, robí takéto nezmysly, ako je hovoriť o menách pred uzavretím dohody."
Ministerstvo: Chcú zmeniť zákon
PREŠOV. Ministerstvo hospodárstva pripravuje novelu zákona o investičnej pomoci, ktorá má zatraktívniť Slovensko v očiach investorov. Podľa ministra Juraja Miškova by viac investícií malo prísť na východ.
Medzi zásadné zmeny, ktoré obsahuje návrh novely zákona, patrí zníženie minimálnej výšky investície, predĺženie daňových prázdnin z 5 na 10 rokov, stransparentnenie celého procesu a nastavenie kritérií na vyššiu mieru objektivity, uprednostňovanie najchudobnejších regiónov a podpora projektov s vyššou pridanou hodnotou.
„Nechceme, aby Slovensko bolo v budúcnosti manufaktúrou západu, ale aby malo diverzifikovaný priemysel a smerovalo k vedomostnej ekonomike," dodal J. Miškov.
frk
K investorovi sa hlási aj Hagyari
PREŠOV. Správu o tom, že do Prešova mieri americká spoločnosť Honeywell, priniesli viaceré médiá.
„My sme nikdy nevyslovili názov spoločnosti," uviedol primátor mesta a nezávislý kandidát Pavel Hagyari, podľa ktorého meno investora identifikovali novinári. „My sme zverejnili fotografie z rokovaní potom, keď už o tom informovali médiá a keď už niektorí kandidáti na primátora začali hovoriť, že tu pritiahnu reálneho investora," povedal.
Konkrétne rokovania s Honeywellom komentovať nechcel, potvrdil len, že prebiehali od mája. „Máme aj ďalších investorov do tohto priemyselného parku, ale tento by bol optimálny, pretože ponúka aj vyššiu pridanú hodnotu, aj vývojovú základňu," podotkol.
O roztržke s Kechnecom
Meno Honeywell spomenul aj starosta Kechneca Jozef Konkoly (nez.), ktorý tvrdí, že mu projekt „ukradli" z Kechneca do Prešova a je odhodlaný dať celú vec na súd. Primátor Prešova označil jeho slová za naivné.
„Investor sa sám rozhodne, kde sú najlepšie podmienky z hľadiska pracovnej sily," uviedol Hagyari a ironicky dodal: „Potajomky v noci sa niekto vlámal do priemyselného parku v Kechneci a za podivných okolností zmizol americký investor, ktorý sa následne objavil v Prešove. Podľa neoverených informácií za týmto odporným zločinom stál samotný primátor mesta, čo je o to hnusnejšie, že má sám právnické vzdelanie. My, slušní občania Kechneca sme pobúrení týmto zločinom a žiadame, aby bol investor Prešovu odňatý a právoplatne vrátený do obce."
Spoločnosť Honeywell, vyrábajúca turbodúchadlá pre automobilový priemysel, sa rozhoduje o umiestnení investície v objeme cca 75 mil. medzi Poľskom a Slovenskom. Na Slovensku mala byť okrem Kechneca a Prešova v hre aj Banská Bystrica. Nový závod by mal vytvoriť šesťsto nových pracovných miest.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári