Z desiatich nominantov na udelenie Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za rok 2009 komisia rozhodla o troch laureátoch. Ocenenia získajú učiteľ Ján Lazorík, reprezentant v biatlone Pavol Hurajt a in memoriam zahraničný spravodajca Yehuda Lahav. Ich nominácie musí ešte potvrdiť krajské zastupiteľstvo na zajtrajšom zasadnutí.
PREŠOV. Prvým z laureátov na Cenu PSK je učiteľ Ján Lazorík z Krivian (okres Sabinov). Ocenenie dostane za celoživotné dielo v oblasti etnografie, zberateľskej a archivačnej činnosti v oblasti ľudovej kultúry Šariša a Spiša. Verejnosť ho však pozná aj ako neúnavného záhradkára a ovocinára, ktorý na vtedajšiu dobu moderným spôsobom prezentoval prístupy k šľachtiteľstvu. Tento dnes už deväťdesiatnik aj napriek zdravotným ťažkostiam neúnavne pracuje na zachovaní odkazu predkov už 67 rokov a v širokom okolí niet človeka, ktorý by ho nepoznal.
Dá sa o ňom povedať, že využil každú minútu svojho života naplno. Učil ľudí myslieť moderne a účelne, šľachtiť ovocné stromy a využívať techniku. Vždy však obdivoval múdrosť predkov a postupne sa z neho vyprofiloval nekompromisný záchranca ľudových krojov, tradícií, zvykov, obyčajov aj dobových fotografií. Zachránil a zachoval množstvo artefaktov, ktoré dnes už majú veľkú historickú hodnotu. Ľudia si ho pamätajú, ako s fotoaparátom a magnetofónom chodil po dedinách a zaznamenával architektúru aj staré piesne, povesti či príbehy.
Stál pri zakladaní viacerých súborov, režíroval ich programy a bol pri zrode staroľubovnianskeho skanzenu. Vďaka jeho úsiliu sa amfiteáter v Krivanoch stal významným strediskom folklóru a pred 17 rokmi sa zaslúžil o založenie tradície Hornotoryského folklórneho festivalu. Zostavil a vydal viac ako 20 publikácií, publikoval množstvo článkov a vždy vystupoval nekompromisne.
Na odpočinok sa ešte vôbec nechystá. "Mám ešte veľa práce, nemôžem prestať, musím ľudí presvedčiť, že v ľudovej kultúre je viac bohatstva ako v tej modernej," hovorieva Lazorík.
Úspešný biatlonista
Za výrazné športové úspechy získa Cenu PSK aj Popradčan Pavol Hurajt (na snímke TASR), ktorý je reprezentantom Slovenska v biatlone. Momentálne je členom klubu Vojenského športového centra (VŠC) Dukla v Banskej Bystrici. V uplynulej zimnej sezóne získal pre Slovensko bronzovú olympijskú medailu v biatlone s hromadným štartom. Zároveň dosiahol veľmi dobré výsledky v ďalších pretekoch na ZOH 2010 vo Vancouveri, konkrétne 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch, 7. miesto v rýchlostných a 16. miesto v stíhacích pretekoch.
Športovať začal už na základnej škole vo svojej rodnej obci Štrba. Vtedy sa venoval bežeckému lyžovaniu. Neskôr prešiel do Športového klubu polície Štrbské pleso. V rokoch 1999 - 2009 už pôsobil v Klube biatlonu Osrblie, kde trénoval pod dohľadom Juraja Sanitru. Tento rok sa stal členom tímu vo VŠC Dukla Banská Bystrica. Významné športové úspechy dosiahol aj v rokoch 2003 - 2005 na svetových zimných univerziádach.
Pocta od rodákov
Za šírenie dobrého mena PSK vo svete získa ocenenie in memoriam aj zahraničný spravodajca z Blízkeho východu Yehuda Lahav (na snímke SITA).
Zomrel v júli tohto roku v Izraeli ako osemdesiatročný. Pseudonym síce pozná každý, ale málo ľudí vie, že sa v skutočnosti volal Štefan Weiszlovits, ktorý sa narodil v Košiciach, ale mladosť prežil v Prešove.
Pred nacistami sa mu podarilo zo Slovenska ujsť v roku 1942, ale neskôr sa už ako známy spisovateľ a novinár do Prešova vždy rád vracal. Hrdo sa hlásil k svojmu pôvodu a na roky mladosti v Prešove často spomínal. Od roku 1949 žil v Izraeli a ako jediný z rodiny prežil holokaust. Počas vojny putoval s Červenou armádou ako tlmočník.
Po vojne sa vrátil do Prešova. Angažoval sa v mládežníckom hnutí a pomáhal budovať Trať mládeže. Koncom 40. rokov odišiel do izraelského kibucu Merchavja. Jeho hlas bol známy slovenským poslucháčom z rozhlasu, spolupracoval aj s televíziami a písal pre rôzne denníky a časopisy na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku či Izraeli. Okrem spravodajstva vydal aj niekoľko kníh vo viacerých jazykoch. V slovenčine sú to tituly Zjazvený život (2003), Odsúdení spolu žiť (2005), Odvrátená tvár konfliktu (2008) a Čechoslováci v Izraeli.
"Môj domov je síce v Izraeli, pretože tam som prežil väčšinu svojho života, mám tam rodinu, deti, vnukov a cítim sa tam doma, ale vždy, keď prídem na Slovensko a prechádzame hranice, vravím svojej žene, že sme v mojom rodnom kraji. Kopce, krajina, všetko sa to viaže s mojimi spomienkami," povedal v jednom z rozhovorov pre náš denník Yehuda Lahav.
Slávnostne odovzdávanie cien sa uskutoční v historickej budove Divadla Jonáša Záborského 11. januára 2011.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári