udú refundované.
PREŠOV. Problém sa týka projektov v rámci výziev z Regionálneho operačného programu. Samosprávy na ich príprave pracovali od roku 2008, investovali do projektovej prípravy, mesiace čakali na schválenie a keď sa ho dočkali, práce nemôžu refundovať. Chýbajú podpísané zmluvy.
Pred vyše rokom svoje žiadosti zaslali samosprávy Čaklov, Merník, Ohradzany, Petrovany, Spišský Štiavnik, Udavské, Zborov, Zemplínske Hámre a Zlatá Baňa. Zmluvy doposiaľ nemajú podpísané. Podľa dostupných informácií zdroje budú môcť čerpať zrejme až na budúci rok.
Štát mešká
Podľa vedúcej odboru SO/RO pre ROP (Sprostredkovateľský orgán pod Riadiacim orgánom pre Regionálny operačný program) Svetlany Pavlovičovej dôvod je pragmatický: "Pri podpisovaní zmlúv ide o trojmesačný sklz. Prieťahy spôsobilo zlučovanie jednotlivých ministerstiev, opätovné vytvorenie ministerstva životného prostredia a výmena ľudí na hlavných postoch po parlamentných voľbách."
Dodala, že súčasné ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka postupne parafuje zmluvy, čo potrvá do konca januára 2011 a teda dovtedy sa nemôžu začať realizovať. Zároveň boli pozastavené všetky nové výzvy z Regionálneho operačného programu.
V rámci Prešovského samosprávneho kraja bolo doteraz uzatvorených 87 zmlúv medzi prijímateľom a poskytovateľom pomoci vo výške 74,4 milióna eur. V blízkej budúcnosti by sa malo uzavrieť ďalších 60.
V rokoch 2011 až 2015 sa v prípade Regionálneho operačného programu predpokladá vyhlasovanie výziev, ktoré budú zamerané na územia postihnuté povodňami a zosuvmi pôdy. V súčasnosti sa generuje zoznam žiadateľov, pričom na výzvu môžu reagovať aj krajské mestá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári