PREŠOV. Na neportrétnych obrázkoch sú postrehy z miest. "Je tam Budapešť, Vysoké Tatry... Na portrétoch sú ľudia, ktorých som sa snažil zasadiť do okamihu. Ak sa mi podarilo zobraziť niečo, čo zo seba vydávali aj neverbálne, tým lepšie," povedal autor diel. Fotografie sú z novšej tvorby.
Pri fotení sa najviac sústredí na svetlo, kompozíciu a moment. "S odstupom času sú pre mňa podstatné spomienky, ktoré sa mi vyvolávajú pri pohľade na ne. Aj keď je na nich trebárs architektúra, pripomínajú mi napríklad výlet a ľudí, s ktorými som ho absolvoval," prezradil. Chce, aby na fotografii vynikala myšlienka podaná zrozumiteľným spôsobom. "Vizuálne sú pre mňa dôležité kompozičné prvky a pomer svetla a tieňa. Niekedy okamih. Je to rôzne."
Fotky sa snaží upravovať čo najmenej, ideálne je, keď ich netreba upravovať vôbec. "Medzi klasickými fotografmi panuje názor, že dobrá fotka sa vytvára pri fotení, nie pri jej spracúvaní. Iné je to, samozrejme, u fotografov ktorí ju graficky posúvajú do inej roviny," dodal.
Profil
Peter Grejták
Narodil sa 1. októbra 1982 v Prešove.
Fotografuje od dvanástich rokov. Išlo o prvé fotografické pokusy typu "Knihy na stoličke pred závesom", "Rozmazaná váza s vysušenou ružou" a podobne.
K fotografovaniu sa dostal, keď otec priniesol domov fotoaparát, ktorý kúpil od kohosi kdesi za sto korún. Tak to skúsil a sporadicky fotil, čo mu ostalo dodnes.
Jeho vzorom bol kedysi Jan Saudek, dnes to nevie posúdiť.
(vb)
Portrét slečny K. Autorova obľúbená fotografia. Foto: archív P. G.
Autor: Veronika Baranová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári