VEĽKÝ ŠARIŠ. V meste žije vyše päťtisíc obyvateľov. Prívaly zrážkových vôd alebo vôd pri náhlom sa topení snehu môžu spôsobiť zvýšenie hladiny vodných tokov (rieka Torysa a potok Dzikov v miestnej časti Kanaš) a s tým súvisiacu hrozbu vyliatia sa vody z koryta, ktoré nie je vo väčšej časti regulované.
To sa stalo aj v júni tohto roka, keď prívalová voda strhla starý železničný most a ohrozila tak statiku hlavného mosta. Zaplavila a poškodila niekoľko rodinných domov. Rozbúrená Torysa sa dostala aj do niektorých ulíc v Prešove. Zalialo diaľnicu medzi Košicami a Prešovom a prístupovú cestu medzi diaľnicou a Drieňovom.
Najviac ohrozené miesta
Aktualizácia povodňového plánu má obyvateľom mesta Veľký Šariš pomôcť riešiť tento možný stav ohrozenia.
Rieka Torysa preteká stredom mesta v smere toku sever - juh, v tejto časti je najviac ohrozených okolo osemdesiat domov a v nich žijúcich takmer tristo obyvateľov obce. V stave ohrozenia je aj jeden most na ceste III. triedy, jeden železničný most a jedna lávka. Povodňový plán mesta zahŕňa aj evakuačné trasy. V prípade zjazdnosti je možné na evakuáciu využiť komunikáciu v smere na Prešov, resp. opačný smer Sabinov. Pokiaľ budú tieto cesty nezjazdné, bez využitia techniky sa dá pešo dostať do susedných obcí a miest Malý Šariš, Medzany a Prešov.
Myslia aj na náhradné ubytovanie
Pre občanov, ktorým bude potrebné poskytnúť náhradné ubytovanie, je niekoľko možností. V budove mestského úradu je možné ubytovať dvadsať osôb, v materskej škole vyše sto osôb, v základnej škole tristo (v starej škole dvesto), v Šariš parku vyše päťdesiat obyvateľov. Povodňový plán mesta obsahuje aj povodňový denník, ktorý poskytuje prehľad o následkoch povodní, nasadených silách, prostriedkoch a vzniknutých povodňových škodách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári