PREŠOV. Počas exkurzie vo dvore prešovských Technických služieb sa včera hovorilo o separácii a kovových obaloch. Recyklačný fond bude podporovať projekty na ich zber a triedenie. V súčasnosti sú ceny odpadov na trhu vraj priaznivé.
Technické služby mesta Prešov (TSMP), a. s., so separáciou začali v roku 2005. Príspevok získali z Recyklačného fondu. "Okrem zakúpenia vozidiel sme financie použili aj na generálne opravy starších vozidiel," uviedla riaditeľka TSMP Andrea Marcinková. "Zároveň sme sa zaviazali vyseparovať určité množstvá jednotlivých komodít. Tieto limity musíme ročne napĺňať. Dohoda s Recyklačným fondom platí do roku 2014."
Za pomoci financií z viacerých zdrojov Technické služby kúpili v septembri nové auto na zber separovaného odpadu. Recyklačný fond prispel sumou 81 600 eur. "V Prešove každoročne narastá objem jednotlivých druhov vyseparovaných odpadov, čo zvyšuje nároky na zvoz a spracovanie komodít," povedala A. Marcinková.
Podporia separovanie kovov
"Recyklačný fond bude podporovať separovaný zber v obciach a mestách, bude podporovať aj firmy, ktoré budú sústreďovať vyseparované kovové obaly, zabezpečovať ich vytriedenie na železo a hliník a vytriedené kovové obaly dodávať recyklátorom," uviedol vedúci sektora kovových obalov Recyklačného fondu Peter Širica.
Žiadatelia môžu pri splnení požadovaných podmienok stanovených legislatívou dostať prostriedky na vykrytie projektovaných nákladov až do výšky 95 percent, pričom spoluúčasť komunálnej sféry je 5 percent.
Batérie a akumulátory nesmú skončiť na skládkach
"Priebeh budovania zberových, prepravných a spracovateľských kapacít je v súčasnosti na Slovensku zabezpečený na zhodnotenie 100 percent všetkých opotrebovaných batérií a akumulátorov. Sú nebezpečným odpadom, preto nesmú skončiť v komunálnom odpade a na skládkach. Obsahujú olovo, ortuť, kadmium či kyselinu sírovú a môžu kontaminovať vodu a pôdu. Viaceré z nich sú karcinogénne," uviedol riaditeľ RF Ján Líška. Zariadenie na zhodnocovanie olovených batérií je v Seredi.
Likvidácia automobilov sa rôzni
Včera sa v Prešove hovorilo aj o spracovaní starých automobilov. "V Čechách je množstvo spracovateľov, ktorí majú iné smerovanie ako u nás. My sa pevne držíme selektívnej a úplnej demontáže, snažíme sa premieňať prvotné suroviny na druhotné a využiť ich na výrobu ďalších výrobkov. Recyklujeme oleje a zhodnocujeme ich energeticky," povedal Ervín Mačej z firmy, ktorá automobily demontuje. "Poliaci sú silno podporovaní štátom - dostávajú na jednu tonu auta 500 zlotých, čo je 120 eur. Podporované sú iba firmy, ktoré splnili legislatívne podmienky, majú certifikáty a podobne, ostatné sú prísne stíhané."
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári