Napriek tomu, alebo práve preto sú samé, tak ako Prešovčanky Helena, Zuzana a Andrea.
PREŠOV. Jednou zo slobodných tridsiatničiek je aj lekárnička Helena Maňkošová (34) z Kapušian. Už niekoľko rokov žije bez partnera a tento stav jej vyhovuje: "Čo viem, to si spravím sama, čo neviem, objednám si človeka, ktorý to urobí. Dnes už fungujú hodinoví manželia, snáď to rýchlo dorazí aj k nám."
Tridsaťštyriročná vedúca v jednej prešovskej lekárni tvrdí, že za tým, že slobodných žien je čoraz viac, je spoločnosť a emancipácia.
"Mnoho žien si zvyklo na svoju samotu a vzhľadom na to, že celé dni sú v práci, život bez partnera je pre ne skôr pozitívum. Samotu si vôbec neuvedomujem. Je to možno preto, že denne pracujem s ľuďmi, a tak som rada, keď aspoň doma mám pokoj a hlavne nepotrebujem riešiť kam idem a s kým. Nemusím po niekom sklápať dosku na záchode či žehliť košele," podotkla s úsmevom.
Najprv škola, kariéra, až potom manželstvo
Mať slušnú kariéru a dosiahnuť v práci istý status, to je cieľ väčšiny mladých žien. Málokto dnes na otázku, kedy si chce založiť rodinu, odpovie, že v dvadsiatke. Na manželstvo a rodinu je stále čas.
Tento názor má aj daňovníčka Andrea Daňková z Prešova, ktorá je aj napriek každodenným stretnutiam s mužmi vo veku tridsaťdva rokov stále slobodná.
"Mám pocit, že ešte stále panuje akýsi zastaralý spôsob zmýšľania, že žena, ktorá má po tridsiatke, musí byť vydatá, inak je chybná. A hlavne je to tak na východe. Vo svete ľudia uzatvárajú manželstvá až vtedy, keď majú nejakú kariéru, materiálne zabezpečenie a sú so sebou po každej stránke spokojní. A podľa mňa je to takto správne," povedala Andrea.
Žiť bez muža nie je dnes žiadna rarita
So životom bez partnera má svoje skúsenosti aj Zuzana Čačová (36 - na snímke) z Prešova, ktorá pracuje ako shop asistentka a je takisto slobodná. Keďže si zvykla žiť bez chlapa, vôbec jej neprekáža, že musí celú domácnosť riadiť sama.
"Keď som prerábala rodičovský dom, zo začiatku som mala veľký strach, ako to celé zvládnem. Nemal mi kto poradiť. Zakaždým bol nejaký problém a vtedy mi napadlo, ako ľahko sa žije ženám, ktoré majú doma muža. Aj ja sa naňho teším, ale keď tu nie je, nerobím si z toho vrásky," priznala sa.
Staré dievky na všetkých prskajú
O slobodných tridsiatničkách sa zvykne hovoriť, že sú nevrlé a zatrpknuté. Daňovníčka Andrea si to nemyslí: "Musím sa priznať, že aj ja mám svoje nálady a viem byť pekne nepríjemná, ale nemyslím si, že je to tým, že žijem sama. V mojom okolí sú oveľa horšie harpie, ako som ja a sú vydaté. Je to jednoducho o povahe, nie o stave a to si treba uvedomiť."
Fakty
Svadieb je málo, rozvody pribúdajú
Celkový trend uzatvárania manželstiev v Prešove je nepriaznivý, hoci situácia sa mierne zlepšuje. "V roku 2001 bolo uzavretých v meste Prešov najmenej (388) sobášov za posledných 15 rokov. Od roku 2002 začala sobášnosť stúpať a roku 2006 bolo uzavretých najviac (537) sobášov od roku 1996. Tento trend sa však nepodarilo udržať," uviedol Ján Kozoň z prešovského pracoviska Štatistického úradu SR. Vlani bolo v meste uzatvorených 488 nových manželstiev (sleduje sa podľa trvalého pobytu ženícha). Je to viac ako polovica manželstiev v rámci okresu.
Posunul sa aj vek, kedy ľudia vstupujú do chomúta. Najviac ženíchov a neviest bolo vo veku 25 až 29 rokov. Vo veku do 19 rokov bolo len 6 ženíchov a 14 neviest. Priemerný vek ženícha v Prešove bol 31,6 a nevesty 28,8 roka.
Najviac sa ženia a vydávajú slobodní (vyše 88 percent mužov, 86,6 percenta žien), potom rozvedení (11,3, resp. 12,6 percenta) a najmenej ovdovení (ani nie jedno percento).
Minimálne každá tretia svadba dopadne rozvodom. Vlani bolo v Prešovskom okrese 314 rozvodov. "V samotnom Prešove ich bolo 243, čo predstavuje viac ako tri štvrtiny z celkového počtu ukončených rozvodových konaní v okrese," informoval Ján Kozoň z pracoviska Štatistického úradu SR v Prešove. Za prvý polrok 2010 sa v Prešove rozviedlo 117 manželstiev.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári