Ročne ošetria niekoľko desiatok pacientov, z toho asi v dvadsiatich prípadoch ide o vážnejšie stavy vyžadujúce celkovú anestéziu.
PREŠOV. Rybu, zvlášť kapra je dôležité jesť veľmi opatrne, v ústach ju treba dobre požuť a až potom prehltnúť. So zapichnutými rybacími kosťami má skúsenosti aj MUDr. Slavomír Straka, primár oddelenia otorinolaryngológie FNsP J. A. Reimana v Prešove.
Podľa neho je dôležité si uvedomiť najmä to, že rybacie kosti nepredstavujú pre svoju veľkosť priame ohrozenie života. Nie sú také veľké, aby sa človek mohol zadusiť.
"Kosť sa obyčajne zapichne niekde v oblasti dutiny ústnej, do podnebných mandlí, koreňa jazyka alebo hltana a spôsobí bolesť a nepríjemné pocity. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože zapichnutie kostičky je skoro vždy sprevádzane strachom, panikou až hystériou a s tým spojenými rôznymi nesprávnymi úkonmi, ktoré by mali viesť k odstráneniu cudzieho telesa, avšak väčšinou pacientovi nepomôžu, skôr mu môžu uškodiť," podotýka primár Straka.
Treba zachovať pokoj
V prípade, že sa kosť zapichne do ústnej dutiny, je najdôležitejšie zachovať pokoj, nepanikáriť, pretože tým môžete postihnutého ešte viac zošokovať.
"V prvom rade je potrebné zachovať pokoj, je možné napiť sa vlažnej tekutiny a vyhľadať odbornú pomoc. Veľmi často ide len o škrabnutie sliznice kosťou, pričom môžu chvíľu pretrvávať mierne bolesti alebo pocit cudzieho telesa, preto pri menej závažných príznakoch je možné pol hodinu až hodinu vyčkať a pomoc vyhľadať, ak ťažkosti pretrvávajú. V prípade intenzívnejších ťažkostí je nutné samozrejme vyhľadať pomoc ihneď," radí Straka.
Pri podaní prvej pomoci sa neodporúčajú tzv. "babské" recepty, ako zjesť kyslú kapustu, lyžičku octu, či iné kyslé jedlá, ktoré by údajne mohli kosť rozpustiť.
Zaujímavosť
V nemocnici je výstavka zapichnutých predmetov
Vo FNsP J. A. Reimana Prešov na ORL oddeleniach je aj počas vianočných sviatkov zabezpečená 24-hodinová pohotovostná služba, kde v prípade akýchkoľvek akútnych zdravotných problémov odborník pacienta vyšetrí. V prešovskej nemocnici majú dokonca tabuľu pre pacientov, kde vystavujú predmety, ktoré odstraňovali. V ľudskom tele už uviazli okrem rybacích kostí, či orechov aj gombíky, ihly, kamene, mince, cukríky, či motýle a muchy.
via
Tabuľa s vystavenými predmetmi. V ľudskom tele už našli lekári všeličo, od gombíkov až po muchy. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári