PREŠOV. Zranenie na svahu zažil pred pár rokmi aj skúsený lyžiar Ján Manírny z Prešova, ktorý lyžuje už štyridsať rokov: "Stalo sa to pred pár rokmi v Ždiari. Boli sme sa lyžovať s rodinkou. Sneh bol vtedy trošku zľadovatelý a ani neviem, ako som sa šmykol a spadol. Odrazu som pocítil veľkú bolesť v ramene, ktoré som si pri náraze udrel. Našťastie nebolo vykĺbené, ale od lyžovačky som si musel dať na týždeň pokoj. Vtedy mi pomohli lyžiari, ktorí sa pri mne pristavili. Keď zbadali, že ležím na zemi, podali mi prvú pomoc, ruku mi znehybnili a potom som išiel k lekárovi. Taký zbytočný pád... Mal som potom mesiac bolesti."
Veľmi nepríjemný pád na lyžiach mal aj Marek Mihajlo, ktorý počas lyžiarskeho výcviku na strednej škole ostal ležať na svahu v bezvedomí. "Bol som v prvom oddieli, lyžoval som dosť dobre, akurát som to v ten deň nejako nezvládol. Skákali sme cez mostík a ja som, bohužiaľ, nedopadol tak, ako som si predstavoval. Nezvládol som lyže a celou váhou tela som spadol, udrel som si hlavu a zostal som na chvíľu v bezvedomí. Kamaráti mi však okamžite pomohli a na stanici horskej služby mi dali lieky proti bolesti. Vyšetril ma lekár a všetko sa skončilo vďakabohu dobre. Dnes však viem, že to bola iba zbytočná frajerina, pre ktorú som sa mohol vtedy zabiť," podotkol Mihajlo.
Medzi ľahšie zranenia patria odreniny či narazenia jednotlivých partií tela pri páde. Ide o úrazy, pri ktorých je prvá pomoc rovnaká bez ohľadu na situáciu, pri ktorej vznikli. "Dôležité je ihneď po úraze ranu očistiť, najlepšie obyčajnou tečúcou vodu, alebo použiť dezinfekčný prostriedok. Potom je potrebné poranené miesto prekryť suchou a čistou tkaninou. Ak je rana hlbšia, alebo krváca, treba vyhľadať lekára," hovorí ortopéd Maroš Varga z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.
Cieľom prvej pomoci je najmä zabránenie vzniku infekcie rany, pretože tá sa potom hojí neporovnateľne dlhšie. Pri omrzlinách možno zohrievať postihnuté miesto len postupne a nanajvýš iba na izbovú teplotu.
Špecifické úrazy
Medzi špecifické lyžiarske úrazy patria vyvrtnutia, vykĺbenia a zlomeniny pohybového aparátu. "Musíme si uvedomiť, že lyžiarsky šport v našich zemepisných šírkach je športom sezónnym. Málokto z nás sa adekvátne pripravuje na samotné spustenie na svahu. Tým, že pred touto športovou aktivitou väčšinou zanedbávame dôkladnú rozcvičku, dochádza pri lyžovaní k športovým úrazom častejšie, ako pri iných športových aktivitách. Navyše, pri samotnom zjazde na svahu naberá organizmus rýchlosť, ktorá pri páde alebo náraze znásobuje kinetickú silu, ktorou dochádza k nárazu. To vysvetľuje aj fakt, že lyžiarske úrazy sú väčšinou vážnejšie," vysvetľuje ortopéd.
Chlad tlmí bolesť
Najčastejšími úrazmi pri tomto druhu športu sú podvrtnutia členka a kolena, po ktorých je potrebné čo najskôr prestať s lyžovaním, nechať končatinu v pokoji a najideálnejšie je pár dní postihnutým kĺbom nehýbať. Odporúča sa ho znehybniť elastickým obväzom, ktorý by mal byť bežnou súčasťou vybavenia lyžiara.
"V prvých hodinách po úraze je dôležitá tzv. kryoterapia, teda zachladenie poraneného kĺbu alebo zranenej časti. Chlad utlmuje bolesť a znižuje opuch zranenej časti organizmu. Vždy pri výraznejších bolestiach treba vyhľadať lekársku pomoc. Rýchlosť odborného zásahu je veľmi podstatná pre celkový výsledok," podotýka Varga.
Medzi výrazne bolestivé úrazy patria vykĺbenia kĺbov, pri ktorých je najpodstatnejšie čo najpevnejšie znehybnenie poraneného kĺbu a okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci. Neadekvátne snahy o nahodenie poraneného kĺbu na pôvodné miesto sú v podmienkach lyžiarskeho svahu absolútne neprípustné. Mohlo by dôjsť k zhoršeniu pôvodnej situácie a k predĺženiu liečby.
Pri zlomeninách platia podobné zásady, tvrdí ortopéd: "V rámci prvej pomoci je potrebné vždy znehybniť celú končatinu, aj kĺb nad a pod zlomeninou. Takisto čo najskôr treba vyhľadať lekársku pomoc."
Prevencia pred úrazmi
Pri lyžovačke sa do činnosti zapájajú aj také časti pohybového aparátu, ktoré pre bežnú dennú aktivitu nie sú až také potrebné. Podľa ortopéda Vargu je preto potrebné sa pred každou lyžiarskou aktivitou poriadne rozcvičiť: "Stačí krátke zohriatie organizmu, napríklad pomalým behom v trvaní päť minút a strečingovými cvikmi, ktorými sa postupne rozcvičí celé telo. Až potom je čas postaviť sa na lyže. Predídeme tak podstatnému počtu úrazov a odľahčíme traumatologické pohotovostné služby, ktoré majú v zimnom období oveľa viac pacientov po úrazoch."
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári