PREŠOV. Margita Mareková sa narodila 2. januára 1911. Za dobré zdravie vďačí nemalou mierou obetavej starostlivosti svojich najbližších. K ôsmim storočným obyvateľom Prešova by tohto roku mohli pribudnúť ďalší traja.
Storočná starenka sa narodila vo Veľkom Slivníku. Od štrnástich rokov žila na Solivare. Po celý život pôsobila ako žena v domácnosti. Najprv vychovávala svoje deti, neskôr sa starala o vnúčatá a pravnúčatá. Aby odľahčila pracujúcim deťom, vnúčatá k nej chodievali na týždňovky. Pamäť jej podľa príbuzných slúži už striedavo. "Keď sa nájde dobrá téma a chceme od nej niečo vedieť, premyslí si a porozpráva nám to," povedala nevesta Elena Mareková.
Jej manžel Juraj je jedným zo štyroch detí oslávenkyne. Všetky ešte žijú. Matilda Vaňová, s ktorou M. Margitová zdieľa domácnosť, oslávi tohto roku šesťdesiatku. "Babke robil celý život problémy žlčník, operovali ju aj na slepé črevo. Ťažkosti však prekonala a stále je medzi nami," zaspomínala si na krušné chvíle.
Rodina starú a prastarú mamu vzorne navštevuje, najčastejšie sa vraj ukážu príbuzní z Veľkého Šariša.
"Šak to horši jak čekac na plebana"
Priveľký ruch storočnej babičke nerobí dobre. Napriek tomu, že gratulanti z radnice prišli načas, neubránila sa povzdychu: "Šak to horši jak čekac na plebana" (kňaza, spovedníka - pozn. red.). Kým M. Marekovú väčšina príbuzných oslovuje "babka", pravnuk Roland si vychutnáva oslovenie "prababka".
Zvykne mu prababka dávať aj rady do života? "To ani nie. Skôr nejakú pozornosť na Veľkú noc," prezradili jeho starí rodičia.
V rodinnom albume M. Marekovej je vzácnosťou každá fotografia. Keďže jej život bol bohatý na udalosti, veľa vzácnych okamihov sa jednoducho nedochovalo. Tak to bolo aj so svadobnou fotografiou. Pre pohnuté časy si ju s manželom od fotografa nevybrali. M. Marekovej tak ostala iba fotografia so snúbencom.
Slávnostná atmosféra a fakt, že Prešov nemá storočných kmeťov, inšpiroval primátora Pavla Hagyariho k rozhodnutiu zachrániť situáciu. "Chýbajú nám muži - stovkári, treba s tým už niečo urobiť! Otázka je, či muži majú nesprávne návyky alebo im ženy osladzujú život tak, že sa stovky nedožijú," zauvažoval. Ako si teda predstavuje obdobie, keď bude ako storočný Prešovčan vychutnávať dôchodok? "Ja to vidím tak, že budem chodiť na prechádzky, na kolieskové korčule, prípadne hrať golf. Pretože som optimista a spolieham sa na lekársku vedu," objasnil s úsmevom.
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári