PREŠOV. Z Prešovského kraja využilo nákup cez internet vlani deväť z desiatich opýtaných užívateľov internetu, teda 90,6 percenta. Najviac nakupovali knihy a oblečenie, najmenej umelecké predmety a potraviny. Potvrdila to Vladimíra Bunčáková zo spoločnosti TNS SK, ktorá tento prieskum robila. Cez internet ľudia nakupujú predovšetkým rôzny tovar, málokedy služby.
"V porovnaní s celoslovenským priemerom využívajú nakupovanie cez internet o niečo viac muži, respondenti vo veku od 18 do 39 rokov, väčšinou so stredoškolským vzdelaním," informovala Bunčáková.
Vlani ľudia cez internet kupovali najčastejšie knihy. V prvej desiatke sa nachádzajú aj vstupenky na koncerty, parfumy, mobilné telefóny, počítačový hardvér či šperky. "Podľa nášho prieskumu kupujúcim najviac chýbajú potraviny, značkové oblečenie, bytové doplnky a textil," podotkla Bunčáková.
Vedú knihy, chýbajú bytové doplnky
Peter Tarasovič z Prešova si kúpil cez internet hodinky a manžetové gombíky: "V obchodnom centre som nedávno videl hodinky, ktoré stáli viac než dvesto eur. Ja som si tie isté kúpil cez internet za necelých stopäťdesiat. Už aj preto sa oplatí nakupovať takto. Je však potrebné zistiť si predtým referencie v e-shope."
Nákup cez internet skúsil pred Vianocami aj František Teplický z Vyšnej Vole (okres Bardejov), ktorý sa takýmto spôsobom rozhodol kúpiť knihu: "Došlo to načas, dokonca za oveľa lepšiu cenu, ako by som ju mal z normálneho klasického obchodu, takže som spokojný."
Ján Hurčík z Ostrovian (okres Sabinov) nakupuje cez internet veľmi často, najčastejšie elektroniku: "Mám len samé dobré skúsenosti. Je to najjednoduchší spôsob nakupovania. Sedím doma pri počítači, nemusím nikam chodiť. A čo sa týka elektroniky, viem, čo kupujem, takže nie je to žiadna mačka vo vreci," hovorí Hurčík. Podľa neho takto dnes nakupuje väčšina mladých ľudí: "Ja nie som typ, ktorý rád chodí po obchodoch a obzerá, čo majú nové. Kto raz skúsi takýto spôsob nákupu, teda cez internet, do obchodu už nepôjde. Iba raz som mal problém, pretože daná stránka nefungovala tak, ako mala."
Rady
Na čo si dávať pozor
Pri nákupe cez internet je dôležité vyhnúť sa obchodom, ktoré neuvádzajú žiadne kontaktné údaje. "Ak je obchod nepružný už v okamihu predaja, o to zložitejšia bude s ním komunikácia pri prípadnej reklamácii. Nevšímajte si len cenu tovaru, ale tiež poštovné a ďalšie s tým súvisiace náklady. Zaujímajte sa o dodacie lehoty. Pýtajte sa na skúsenosti svojich známych," upozornil Miroslav Tulák, riaditeľ Združenia slovenských spotrebiteľov.
Pri nákupe cez internet sa odporúča najprv tovar, o ktorý máme záujem, vyhľadať cez nejaký vyhľadávač a zistiť, aké sú všetky dostupné ceny. Týmto spôsobom kupujúci zistí všetky možné ceny na trhu a rovnako sa môže dostať aj k praktickým radám, ako daný tovar používať.
"Zákony, do ktorých boli implementované európske smernice, dávajú spotrebiteľom právo odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na diaľku do siedmich pracovných dní od prevzatia výrobku. Zákazníci totiž nakupujú tovar, ktorý si nemajú možnosť prezrieť. Zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji upravuje vzťahy medzi predávajúcim a kupujúcim, ktorí medzi sebou uzatvárajú zmluvu prostredníctvom prostriedkov komunikácie ako je telefón, elektronická pošta alebo fax," podotkol Tulák.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári