ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/JAROVNICE. Naťahovanie času zažili aj v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov). V utorok večer odovzdal odchádzajúci starosta Jozef Brendza (KDH) svoju funkciu Vincentovi Leššovi (SDKÚ-DS, SaS).
Predtým ešte stihol J. Brendza končiacim poslancom predložiť na schválenie úver od súkromnej firmy s 18-percentným ročným úrokom. Deň po voľbách vyhlásil výberové konanie na riaditeľa školy, deň pred odchodom ho vymenoval do funkcie.
Starosta Š. Michalian iba zákonný plat
Ustanovujúceho zastupiteľstva sa zúčastnili viacerí obyvatelia obce. Najprv zložil sľub novozvolený starosta, následne poslanci. Tí starostovi odsúhlasili plat v najnižšej zákonnej výške 1 638 eur. Jeho predchodca mal plat zvýšený, v roku 2010 dostával mesačne 2 159 eur.
"To, čo sa dialo v obci od volieb dodnes ma uisťuje v tom, že základným motívom pre samosprávu musí byť otvorenosť. V čase od volieb do odovzdania funkcie staré zastupiteľstvo na návrh bývalého starostu zobralo úver od súkromnej firmy, bývalý starosta použil viazané prostriedky z účtu nájomníkov obecných bytov a navyše si dal preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Po tom, v akom stave som našiel úrad, som rozhodnutý, že umožním občanom obce prísnu kontrolu všetkých krokov, ktoré urobím ja či poslanci. Zverejníme všetko, čo sa zverejniť dá," uviedol pre náš denník V. Leššo.
Jeho prvým krokom bude konsolidácia obecnej kasy. "Jej stav je zlý, nakoľko bývalé vedenie hospodárilo veľmi rozšafne," dodal. Ako príklad uviedol odchod prednostky. Bývalý starosta ju odvolal z funkcie tri dni po voľbách bez udania dôvodu. Zároveň dodatkom k pracovnej zmluve ju zaradil na funkciu odbornej referentky. Deväť dní pred koncom roka jej dal výpoveď z organizačných dôvodov so štvormesačným odstupným, navyše jej preplatil dovolenku za roky 2009 a 2010. "Tento účelový biznis stál obec 7 800 eur. Tomu sa naozaj hovorí zlatý padák," dodal starosta.
Predstaviteľ Jarovníc bude zarábať 2 500 eur
V ten istý deň sa konali ustanovujúce zastupiteľstvá aj v ďalších obciach v Sabinovskom a Prešovskom okrese. Okrem iného aj v Brezovici, Bzenove, Medzanoch či Jarovniciach.
V posledne menovanej obci s najväčšou rómskou osadou na Slovensku bude po prvý raz v histórii starostom Róm. Štyridsaťročný Florián Giňa (SRK) býva v osade a za svoju prácu bude dostávať 2,5-tisíc eur. Napriek nesúhlasu prítomných občanov mu takú sumu, po menších problémoch s prečítaním sľubu niektorými poslancami, odsúhlasilo 13-členné obecné zastupiteľstvo. V ňom majú Rómovia väčšinu.
Starosta text sľubu prečítal bez zaváhania, pred pár mesiacmi si ukončil stredoškolské vzdelanie maturitou. V Jarovniciach žije okolo 5,5-tisíc obyvateľov, z toho asi štyri pätiny Rómov.
Fakty
Chcú zabrániť účelovému predlžovaniu funkčného obdobia
PREŠOV/BRATISLAVA. Návrh novely zákona o obecnom zriadení plánuje podať parlamentu poslanec Richard Švihura (SaS). Navrhuje, aby sa v prípade nezvolania a neuskutočnenia ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva do 30 kalendárnych dní uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva automaticky na 30. kalendárny deň od vykonania komunálnych volieb. "Novelou chcem odstrániť možnosť špekulatívneho predlžovania funkčného obdobia starostami a primátormi. Po posledných komunálnych voľbách sa vyskytlo viacero prípadov, keď si starostovia a primátori nelegitímne a účelovo predĺžili funkčné obdobie až do 11. januára. Dôvodmi mohli byť vyššie odstupné, ďalší príjem za predĺžené obdobie alebo prijatie ďalších rozhodnutí," uviedol Švihura. Na neférovosť účelového predlžovania funkčného obdobia starostami upozornilo aj Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré v decembri minulého roku vyzvalo starostov a primátorov, aby rešpektovali lehotu 30 kalendárnych dní, teda do 27. 12. 2010.
tim
Jarovnice. Na slávnostné zasadnutie prišli mnohí obyvatelia obce. Niektorí poslanci mali problém prečítať text sľubu. Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári