PREŠOV. Nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) by v prípade schválenia malo nadobudnúť účinnosť spätne k 1. januáru 2011. Podľa neho by mali byť školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta financované z dotácie vypočítanej podľa základného vzorca. Tým je výška podielovej dane, čo je 58,5 eura krát koeficient náročnosti krát počet žiakov. Z tejto dotácie by mali cirkevné a súkromné školy dostávať rovnakú sumu vo výške 88 percent.
"Zvýšenie dotácie spôsobilo aj to, že sa menili koeficienty náročnosti pre neštátne školy. Tento model bude platiť až do roku 2014 a kopíruje model normatívneho štátneho rozpočtu," uviedla vedúca odboru školstva, kultúry a športu Kvetoslava Komanická.
Na otázku, o akú konkrétnu sumu z rozpočtu pôjde, nevedela odpovedať. Zdôraznila však, že rozpočet sa bude musieť s touto záťažou vysporiadať. Momentálne školy dostávajú mesačne len provizórnu dotáciu, a to jednu dvanástinu minuloročného rozpočtu.
Na úrad neprišla žiadna pripomienka
Materiál je pripravený a hoci odbor školstva požiadal riaditeľov, aby sa k nemu vyjadrili, zatiaľ na radnicu neprišla žiadna námietka ani požiadavka. Podľa Komanickej je pozitívum nového VZN aj v tom, že dáva priestor na vytvorenie 3-percentnej rezervy v rozpočte na havarijné situácie a riešenie havárií z bežných výdavkov. Zároveň vytvára priestor na stanovenie skutočnej potreby, ktorú si riaditelia môžu presadiť v dohadovacom konaní. Pre ilustráciu, dieťa v mestskej materskej škole dostane na rok dotáciu vo výške 3 568 eur, v cirkevnej alebo súkromnej to bude 3 141 eur, čo je spomínaných 88 percent dotácie od samosprávy. Žiak základnej umeleckej školy v individuálnej forme dostane v mestskom zariadení dotáciu 760 eur, v neštátnom 666 eur. V školskom klube detí dostane dieťa vo verejnej škole 351 eur, v cirkevných a súkromných 310 eur.
Čo prinesie zmena
V súkromnej materskej škole Elba o pripravovanej zmene zatiaľ nevedeli, ale správa ich potešila."Veľmi to pomôže, lebo doteraz sme mali dotáciu vo výške 63 percent, čo nám stačilo sotva na mzdy a odvody. Bolo to skoro likvidačné a nemali sme šancu vystupovať konkurenčne voči mestským zariadeniam," povedala nám riaditeľka Stela Kačalová.
Podľa riaditeľky Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda Márie Kertysovej pre ich školu zmena neprinesie žiadny posun. "Naším zriaďovateľom je arcibiskupský školský úrad, od mesta dostávame dotáciu len na školský klub detí. Vychovávateľke sme museli znížiť úväzok na polovicu, lebo dotácia nestačila na mzdu, odvody a energie. Keby sa aj zvýšila na 88 percent, nebude to stačiť na plný úväzok a od rodičov nemôžeme vyberať vyššie poplatky. Väčšina z nich je v hmotnej núdzi," zhodnotila situáciu Kertysová.
Fakty
Školy v Prešove
Mesto Prešov má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 13 základných škôl. Pôsobí tu ďalej 20 materských škôl a ďalších 8 neštátnych predškolských zariadení. Tri základné umelecké školy sú mestské, dve súkromné. Konkurenciu pre verejné centrum voľného času znamenajú ďalšie 4 neštátne. Popri 35 zariadeniach školského stravovania je v meste aj jedno súkromné. Dovedna je na území mesta 29 neštátnych subjektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári