Problém s imelom má viacero mestských častí. Parazitická rastlina sa rozšírila z hlavného ohniska v Lesíku delostrelcov a Kalvárie. Imelo ohrozuje zeleň v meste. Pamiatkari hovoria o kalamite.
PREŠOV. Problém sa zhoršil a za obeť padajú predtým zdravé vysoké stromy. Olámať všetky vetvičky imela je síce možné technicky zabezpečiť, horšie je to však s financiami. Parazitická rastlina sa pritom do celého mesta rozšírila z jedinej lokality.
Miesto, ktoré bolo pôvodným ohniskom, sa nachádza v Lesíku delostrelcov a pozdĺž železničnej trate v jeho blízkosti. Dnes pre zeleň v meste predstavuje vážnu hrozbu.
Vysaje živiny a zahynie spolu so stromom
Imelo oberie strom o živiny, no napokon zahynie spolu s ním. V tom čase je však už o jeho potomstvo postarané. Biele bobule, ktorými sa rozmnožuje, prenášajú vtáky, na ktoré sa bobule prilepia. Imelo patrí medzi vždyzelené rastliny a dožíva sa až 70 rokov. V ľudovej medicíne sa používa pri problémoch s vysokým tlakom a ako antisklerotikum. Vyžaduje však presné dávkovanie a koordináciu postupu liečby s lekárom.
Situácia je kalamitná
"To, čo vidíme navonok, je iba výsledok toho, že v celom kmeni sú už jeho haustóriá – korene, ktoré zasahujú do cievnych zväzkov stromu. Jediným riešením je vylomiť každé jedno imelo," informovala Eva Semanová z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Prešove.
Situáciu označila za kalamitnú. Za nevyhnutnú považujú už aj prevenciu. "V 80. rokoch sa vylomené plochy natierali záhradníckym vápnom. Predpokladalo sa, že sa tým haustóriá vypália, no nie je to pravda. Ohnisko imela začiatkom 90. rokov v Prešove bolo v Lesíku delostrelcov, ale ani nie tak tam, ako na topoľoch, ktoré sú okolo železnice v jeho blízkosti. V Lesíku delostrelcov boli porasty oslabené emisiami, preto boli ľahšie napadnuteľné. Tam odumrela možno jedna tretina pôvodnej porastovej štruktúry. Ak sa nebude rýchlo konať, budú všetky porasty zdecimované," upozornila E. Semanová.
Zasahovalo už aj mesto
Mesto sa problémom s imelom zaoberá. "V jeseni 2010 prebehla súťaž, ktorá zahŕňala revitalizáciu zelene na území mesta Prešov. Predmetom bola výsadba a ošetrenie drevín vo verejnej zeleni a verejne prístupnej zeleni. V rámci toho došlo k ošetreniu hodnotných a pamiatkovo chránených stromov na Kalvárii (konkrétne 29 drevín) a v Lesíku delostrelcov (36 drevín). Na jednotlivých drevinách sa odstránili jedince imela bieleho, vykonal sa bezpečnostný rez, keď sa odstránili suché a poškodené konáre. Zvyšné stromy (asanačné) musia byť nahradené," uviedla hovorkyňa mesta Veronika Gazdová.
Mesto však zároveň upozornilo na to, že "problém imela nie je problémom len verejnej zelene, ale aj súkromnej a zelene iných vlastníkov, kde sa práve semenište imela nachádza."
"Svoje stromčeky orezávam. Preto ak by mi ich napadlo imelo, zničil by som ho," povedal Prešovčan Andrej, ktorý býva neďaleko ulice Obrancov mieru, kde stromy rovnako trápi parazit. "Pre strom to musí byť otravné a celé ho to zničí. Je to nešťastie, koľko toho je."
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári