PREŠOV. Už teraz je jasné, že z 840 predškolákov sa všetci nezapíšu len do mestských škôl. V ponuke sú aj súkromné a cirkevné a je na rodičoch, akú školu pre svoje dieťa uprednostnia. Časť predškolákov bude mať pravdepodobne aj odklad školskej dochádzky.
"Požiadali sme riaditeľov škôl, aby nám pripravili návrh počtu prijímaných detí do prvých ročníkov. Zo sumáru vyplynulo, že majú kapacitu pre vyše 1 100 detí. Ak k tomu prirátame odchádzajúcich deviatakov, v školách máme okolo 1500 voľných miest," povedala nám vedúca odboru školstva, kultúry a športu na prešovskej radnici Kvetoslava Komanická.
Pritom, demografická krivka klesá už niekoľko rokov a radnica bude musieť opäť uvažovať o optimalizácii siete škôl. Voľné kapacity nie sú jediným dôvodom. Ďalším je ekonomická náročnosť a náklady spojené s prevádzkou. Financovať školy s malým počtom žiakov je pre mestskú pokladnicu čoraz väčšou záťažou.
Najväčšia koncentrácia je na Sídlisku III
Na každom sídlisku je niekoľko základných škôl, ale najväčšia koncentrácia je na Sídlisku III. Je ich tam šesť, čo je dvojnásobok oproti sídlisku Sekčov, kde žije tretina obyvateľov mesta a množstvo mladých rodín. Zvyčajne majú ZŠ okolo 400 až 500 žiakov a pri kapacite 1500 voľných miest je jasné, že by sa zo siete mohli vyradiť dve až tri školy. Zaujímalo nás preto, či má odbor školstva pripravenú nejakú víziu racionalizácie.
"Budeme musieť zohľadniť viac faktorov. Ekonomickú náročnosť aj reálny pokles žiakov. Niektoré školy ho mali výrazný, iné menej, ďalšie si vyžadujú vysoké náklady na obnovu," povedala nám Komanická.
Naznačila tiež, že pôjde práve o školy na "trojke". Uvažovali už aj o najmenej bolestnom spôsobe. Podľa Komanickej by vedeli z jednej školy do druhej preklopiť triedy aj s učiteľmi a teda bez prepúšťania a zbytočných stresov pre žiakov aj rodičov.
"Mohli by sme aj celú školu presunúť do iného objektu o pár ulíc ďalej spôsobom prechodu práva a povinností na nového zamestnávateľa. Teda bez toho, aby sa narušili triedy, kolektívy a ušetrilo by sa veľa peňazí nielen na prevádzkových nákladoch, ale aj na odstupnom pre učiteľov. Bez podpory mestského zastupiteľstva a napokon aj dotknutých rodičov však nemôžeme začať pripravovať žiadne zmeny," vysvetlila Komanická.
Faktom však je, že čas beží a rozhodnutie o racionalizácii, vrátane súhlasu ministerstva školstva o vyradení niektorých škôl zo siete, musí padnúť najneskôr do konca júna. Ak sa tak nestane, všetko ostane po starom ďalší rok.
FAKTY
Obnovené školy musia žiakov udržať
V súčasnosti je v meste Prešov 7 656 žiakov a podľa vedúcej školského úradu Anny Böhmerovej je predpoklad, že počet 7 300 sa na niekoľko rokov zastabilizuje. To je kapacita pre 10 škôl. Mesto ich teraz dotuje 13. Komplexnou rekonštrukciou doteraz prešlo sedem ZŠ s podporou eurofondov. Súčasťou zmluvy o podpore je aj záväzok, že minimálne päť rokov udržia rovnaký počet žiakov. Keby to tak nebolo, časť prostriedkov musia vrátiť.
Posledný zásah do siete mestských škôl sa stal v roku 2008, keď sa spojili dve ZŠ na Sídlisku II a vznikla ZŠ Československej armády. Išlo však len o reorganizáciu a tá nepriniesla ekonomický efekt.
Vo všetkých častiach mesta sa už sieť škôl racionalizovala, len na Sídlisku III nie. Stále je ich 6, hoci niektoré majú výrazný pokles žiakov.
Počas posledných 10 rokov v meste zanikli školy na Sekčove, konkrétne na Bernolákovej ulici, na Zimnej a Ďumbierskej. Prvou z nich bola ZŠ na Ulici 17. novembra.
ak
Zápis. Rodičia si mohli vybrať, na ktorú školu prihlásia svoje deti. Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári