Námety a skice si však pripravoval celý rok. Výstava sa koná k jeho šesťdesiatke, v marci sa presunie do košickej galérie Dušana Baláža.
PREŠOV. Autor sa venuje kresbe, akvarelu, maľbe, ale v jeho tvorbe dominuje olejomaľba. Tvorí rôznymi technikami, teda štetcom, špachtľou, hrebeňom a na pomoc si berie aj rôzne ďalšie hmoty. Tematicky sa venuje krajine, je výborný figuralista, ale zaujímajú ho aj abstraktné motívy. Má rád teplé farby, ktoré ak na obraze vyslovene nedominujú, tak aspoň vyvažujú chladné tóny.
Vo vystavovanej kolekcii je prierez jeho tvorby, teda spektrum námetov, ktoré zbieral celý rok. Návštevník tam nájde väčšie krajinomaľby, lebo ako Demko o sebe hovorí, jeho život je úzko spätý s prírodou. Je tam však aj séria obrazov dievčat a žien s jemným erotickým podtónom. Všetky figurálne kompozície sú akoby zahalené tajomstvom.
Kurátor výstavy Dušan Baláž o autorovi povedal, že hoci maľoval celý život, maliarom na voľnej nohe sa stal až pred štyrmi rokmi. "Je bytostne spojený s prírodou, inak aj vášnivý hubár a milovník koní. Vnímanie prírody sa prejavuje vo výbere farieb, ktorými prenáša na plátna teplo svojej duše," povedal na vernisáži Baláž.
"Do každého z obrazov vkladám svoju dušu, energiu a ak moje obrazy oslovia len zopár ľudí, aj tak sa oplatilo maľovať," zhodnotil svoj prístup k tvorbe autor.
Zaujímalo nás, prečo maľuje figúry zozadu a zakrýva ich dáždnikmi. Podľa Demka sa rád pohráva s intimitou ľudí, má rád napätie v obrazoch a necháva na divákovi, aby zapojil fantáziu a pokúšal sa predstaviť si človeka na plátne. Mnohé ženy sa na jeho obrazoch s hlavou ukrytou pod dáždnikom dokonca spoznávajú.
Od techniky k maľovaniu
L. Demko vyštudoval Technickú univerzitu v Košiciach a ešte donedávna vlastnil firmu, ktorá merala emisie pre ministerstvo životného prostredia. "Vždy som chcel maľovať, ale musel som uživiť rodinu a teda mať prácu s pravidelným príjmom. Maliarsky chlebík je dosť ťažký, neistý a nie je ľahké presadiť sa," povedal šesťdesiatnik Demko.
Od detstva však inklinoval k výtvarnému umeniu, ktoré obdivoval aj u svojho krstného otca, maliara Seleckého. Zručnostiam a kumštu sa učil v súkromných ateliéroch. Kresbu u Ľudovíta Felda, grafiku a maľbu u Mikuláša Ragolského. Veľa času strávil na rôznych plenéroch a sympóziách na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku. Samostatne vystavuje od roku 1980. Jeho diela mala verejnosť možnosť vidieť vo viacerých mestách na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku, ale aj v Austrálii. V USA zaznamenali úspech najmä jeho kolorované kresby z rôznych košických mestských častí. Výstava potrvá do 10. marca a potom sa presúva do priestorov galérie Dušana Baláža.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári