PREŠOV. Na oddelení chirurgie vo FNsP J. A. Reimana v Prešove ročne operujú okolo tritisíc pacientov. Z toho je takmer 600 výkonov na žlčníku a žlčových cestách, 60 operácií žalúdka a 20 až 25 operácií pankreasu. Hlavným dôvodom ochorení žalúdka je nesprávny životný štýl.
Počas Vianoc je raz toľko pacientov
"Ľudia boli a sú nepoučiteľní. Každoročne máme počas sviatkov raz toľko pacientov ako počas bežných dní. Je to z jednoduchého dôvodu a síce porušením životosprávy, predpísanej diéty. Opäť tu platí len pevná vôľa, správna životospráva a zdravý rozum," tvrdí primár a prednosta chirurgickej kliniky Miroslav Mýtnik.
Zvýšený počet pacientov s tráviacimi problémami je okrem vianočných sviatkov aj počas leta. "V letnom období prichádzajú najčastejšie pacienti s infekčným ochorením, spôsobeným kontaminovanou potravou. Veľmi častými pacientmi sú deti, ktoré vracajú, majú hnačky a vysoké teploty," informuje Mýtnik.
Pozor na stres!
Problém so žalúdkom majú častejšie muži. "Sú menej disciplinovaní, porušujú diétu častejšie ako ženy," hovorí primár. U ľudí, ktorí už trpia poruchami žalúdka, majú žlčníkové kamene, alebo ochorenie pankreasu či pečene, je hlavným spúšťačom bolestí a záchvatov porušenie životosprávy a diéty. "Dôležité je aj dodržiavanie spánkového režimu, čo sa najmä počas sviatkov porušuje," podotýka Mýtnik.
Jedno z najčastejších civilizačných ochorení spôsobuje helicobacter. "Je to mikroorganizmus, ktorý má bežne až 70 percent ľudí a nerobí im žiadne ťažkosti. Vplyvom nejakého vedľajšieho spúšťača hlavne v jari a na jeseň sa však u niektorých ľudí môže prejaviť, či už nevoľnosťou, nadúvaním, zlým trávením, pocitom plnosti, či odgrgávaním. Druhým a možno aj najčasteším prejavom helicobactera je pocit pálenia záhy, spôsobený žalúdočnou kyselinou. Ak takýto pocit pretrváva, je potrebné podrobiť sa vyšetreniu u lekára."
Vďaka pokroku v medicíne je liečba antibiotikami oproti minulosti oveľa kratšia, trvá už iba týždeň a je veľmi efektívna. Diagnostikovať toto ochorenie možno dnes aj bez gastrofibroskopie, len vyšetrením krvi. Helicobacter môže byť často aj odrazom stresu, alebo keď má človek oslabenú imunitu. Aj tu platí zásada, dodržiavanie základných zásad hygieny.
Slováci sa stravujú veľmi nezdravo
"Obľubujeme údeniny, mastné a sladké jedlá. Ak chceme byť zdraví, je potrebné obmedziť cukry a orientovať sa na jedlá z vlákniny. V kombinácii s pohybom je to tá najlepšia prevencia," radí primár Mýtnik, podľa ktorého je najdôležitejšie sa neprejedať: "Pokiaľ to s jedlom jeden deň preženie zdravý človek, tak to jeho organizmus v pohode unesie. Oveľa horšie to môžu znášať tí, ktorí už problémy so žalúdkom majú. Keď sa niekto chronicky dlhodobo prejedá, vystavuje sa riziku vzniku obezity a to je ďalší negatívny faktor, ktorý môže spustiť nielen problémy so žalúdkom, ale aj so srdcom, tlakom a inými orgánmi."
Prvá pomoc pri žalúdočných problémoch vždy záleží od formy a klinických prejavov. "Ak je to ľahšia forma, len s miernou nevoľnosťou a ojedinelým zvracaním, postačí domáca liečba, teda diéta a veľa tekutín. V prípade, že sú ťažkosti sprevádzané aj objemným zvracaním a početnými hnačkami, je dehydratácia tela veľmi nebezpečná. Ak sa k tomu pridruží aj zvýšená teplota a ťažkosti pretrvávajú, je nutné čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc," odporúča primár chirurgie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári