RASLAVICE.
Keďže na stavbe sa podpísal čas a niektoré jeho časti boli značne poškodené, bola potrebná rekonštrukcia. Prioritou bola zatekajúca strecha a zníženie vlhkosti obvodových múrov.
Podľa Petra Paľu, ktorý sa podieľal na spracovaní žiadosti na získavanie dotácie z Ministerstva kultúry SR, rozhodnutie o terajšej rekonštrukcii kostola padlo v roku 2009. Na realizáciu spomínaných prác sa podarilo z ministerstva kultúry získať 8000 eur a ďalšie peniaze vyzbierali veriaci z Raslavíc a okolitých obcí.
Pri odstraňovaní starej strešnej krytiny, v novembri minulého roka, našli pod krížom v takzvanej makovici kovovú tubu s listinou a mincami.
"Ten list bol napísaný v roku 1926, kedy bola uskutočnená predchádzajúca rekonštrukcia veže. Je tam napísané, kto bol v tej dobe farárom v Raslaviciach, kto bol richtárom, predstaveným cirkvi v tom období a tiež sú tam vymenovaní majstri, ktorí sa zúčastňovali na rekonštrukcii," spresnil Paľa.
Doplnil, že odkaz bol napísaný na hrubšom okrovom papieri a okrem spomínaných údajov tu bolo zaznamenané, že zakrytie strechy v tom období stálo 8000 korún československých.
V zapečatenej kovovej tube, ktorú otvorili v prítomnosti pracovníkov prešovského Krajského pamiatkového úradu, bolo uložených aj 15 starých mincí, pričom najviac ich pochádzalo z obdobia, keď boli vykonávané práce.
Niektoré z nich však pochádzali aj z 19. storočia a podľa Paľu sa tu našli aj mince s podobizňou rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie s dátumom vyrazenia okolo roku 1760.
Napriek tomu, že nájdený odkaz nemusí mať vo finančnom vyjadrení veľkú hodnotu, dôležitá je predovšetkým jeho historická hodnota.
"Z odkazu uloženého v makovici sa dozvedáme opäť niečo viac o živote našich predkov. Všetci veríme, že rekonštrukciu veže, ktorá momentálne beží, sa nám podarí úspešne dokončiť a budeme môcť opäť do makovice vložiť odkaz pre budúce generácie," konštatoval Paľa.
Podľa niektorých historikov na tomto mieste stál kostol už od druhej polovice 13. storočia. Pôvodne katolícky kostol neskôr v období 16.-17. storočia slúžil evanjelikom.
V prvej polovici 18. storočia sa opäť vrátil katolíckej cirkvi. Po výstavbe nového katolíckeho kostola v obci, v 90. rokoch minulého storočia, stredoveký objekt odkúpila evanjelická cirkev a v súčasnosti nesie meno sv. Trojice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári