PREŠOV. Na území mesta Prešov je približne 15 prevádzok označených ako second-hand. Ľudia si na tieto obchody zvykli a nakupujú v nich z viacerých dôvodov. "Často tam nájdem také kúsky, ktoré bežne v obchode nemám možnosť dostať. Značkové a hlavne kvalitné veci kúpim za oveľa nižšiu cenu," povedala Marta Hurčíková z Ostrovian (okres Sabinov).
Veci zo second-handov si nekupujú len tí najchudobnejší, práve naopak: "Chodia k nám lekárky, právničky, ale aj mamičky, ktoré majú malé deti, pretože tu vedia dobre nakúpiť. Väčšinou je to však stredná vrstva, ktorá sa rada dobre oblieka," podčiarkla Jana Lorková. Tovar do predajne dovážajú z Nemecka, z USA a z Anglicka.
Podľa viacerých predavačiek do sekáčov chodia najmä tí, ktorí sa radi odlišujú od iných, milujú značkové veci, ale nechcú zbytočne preplácať. Rovnako častými zákazníčkami sú mamičky. "Deti rastú veľmi rýchlo a preto je pre ne oveľa praktickejšie nakupovať v sekáči. Tých peňazí im nie je potom tak ľúto," podotkla predavačka.
Second-hand ako mánia
Nakupovanie v sekáčoch bolo istý čas módnym hitom. Mnohé svetové celebrity sa priznali, že nosia veci z druhej ruky. Pre niektorých ľudí je to doslova mánia a už aj zvyk.
"Milujem sa prehrabovať v tých veciach. Aj keď si nič nekúpim, ale minimálne raz za dva týždne nejaký second-hand navštívim a robím si prieskum, kde čo majú. Už mám svoje obľúbené obchody, do ktorých chodím pravidelne. Dokonca i keď som v zahraničí, pozriem sa aj do sekáčov. Majú tam totiž oveľa väčší výber ako u nás, čo je aj logické, keďže ten tovar dovážame práve zo Západu," povedala Andrea Pipková z Prešova.
Vecí z druhej ruky sa niektorí štítia
Je aj druhá veľká skupina ľudí, ktorí sa zdráhajú nakupovať v second-handoch, pretože majú pocit, že ešte nie sú na tom tak zle, aby si museli kupovať obnosené veci, aj keď sú vyčistené. "Nenosím veci zo sekáčov a ani tam nechodím. Neviem, nezvykla som si na to. Radšej si priplatím a kúpim si nové oblečenie," povedala Dominika Szantová z Kapušian.
Ako nakupovať v second-handoch
V second-hande platí nepísané pravidlo, že kto príde prvý, ten má. Najlepšie kúsky sa totiž rozpredajú hneď. Pravidelné zákazníčky sú totiž zväčša informované o nových zásielkach priamo od predavačiek, alebo majú jednoducho prehľad. Aj preto sa človeku, ktorý navštívi sekáč raz za pol roka, môže zdať, že sú tam iba samé obnosené handry.
Tak ako pri všetkých nákupoch, aj tu platí, že tovar si treba pred kúpou poriadne poobzerať. Pri obnosených veciach sa totiž môže stať, že na svetri bude chýbať gombík alebo zips na nohaviciach nebude funkčný. Ak sa niečo také stane, treba na to upozorniť predavačku, pretože aj keď cena je oveľa nižšia ako v iných obchodoch, oblečenie by nemalo byť takýmto spôsobom poškodené.
via
Fakty
Orientačný prehľad cien
Ceny v sekáči - závisia od značky
- Tričko: 2 – 7 eur
- Pulóver: 3 - 8 eur
- Vetrovka: 8 – 15 eur
- Nohavice: 7 - 10 eur
Ceny v hypermarkete – značkové obchody
- Tričko: 10 – 50 eur
- Pulóver: 20 - 100 eur
- Vetrovka: 150 - 200 eur
- Nohavice: 30 - 60 eur
Ceny v čínskych obchodoch
- Tričko: 3 - 10 eur
- Pulóver: 10 - 20 eur
- Vetrovka: 20 - 40 eur
- Nohavice: 7 - 15 eur
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári