Platy starostov a primátorov sú horúcou témou posledných dní. Boj o výšku platov začal aj na pôde parlamentu. Znížiť platy a ponechať starostom motivujúce odmeny sa snaží ZOMOS (Združenie občanov miest a obcí Slovenska). Proti je ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska).
PREŠOV. ZOMOS už v októbri navrhovalo zníženie tabuľkového platu starostov o 20 percent od dnešného stropu. Dnes môže zastupiteľstvo dvihnúť základ platu hlave mesta o sto percent. Plus priznať odmeny vo výške 50 percent platu.
Podľa ZOMOS sú odmeny dobrým motivujúcim nástrojom, ale znížiť by sa mali z 50 na 30 percent. Združenie chce zrušiť aj päťmesačné odstupné.
Naopak, samosprávny ZMOS svojho času zvažoval doživotnú rentu, od tohto nápadu však upustil.
Rybanská: Koniec maxi odmenám
"Zmenou príslušného zákona mohli obce celkovo ušetriť až 10 miliónov eur, ktoré im v rozpočtoch chýbajú pre výpadok príjmov z podielových daní od štátu, povodniam a kríze," povedala hovorkyňa ZOMOS Vanda Rybanská.
S časťou návrhu sa stotožnili poslanci za SaS. Tí podľa Rybanskej niektoré svoje pôvodné návrhy korigovali: "Jednoznačne vítame pozmeňovací návrh poslancov SaS, ktorý napokon od 1. 4. 2011 nielenže ponecháva strop starostovských platov, ale úplne ruší právo miestnych poslancov navyšovať ich. Plat starostu bude len v základnej tabuľkovej výške určenej zákonom podľa počtu obyvateľov. V písomne odôvodnených prípadoch môžu miestni poslanci schváliť starostovi odmeny do výšky 50 percent platu, ale len za uplynulé obdobie. Je smutné, že až takto explicitne treba zamedziť prípadom, keď horliví poslanci schválili svojmu starostovi maximálne odmeny už vopred na celé volebné obdobie."
Sýkora: Je to útok na samosprávu
Iniciatívu samosprávy odmietajú. Podľa ZMOS ide o útok na dôveryhodnosť samosprávy a odpútanie pozornosti od skutočných problémov štátu a jeho občanov. "Predsedníctvo ZMOS odmieta povrchnosť a populizmus, s ktorým prichádzajú niektorí poslanci NR SR. Ich rétorika a celkový spôsob komunikácie v ničom nepripomínajú úprimnú snahu riešiť uvedený problém, ale skôr zámer vyvolať ďalšie problémy a deštruovať dobre fungujúcu miestnu územnú samosprávu, ktorá je garantom výkonu prenesených úloh štátu. Aj preto považujeme ich stanoviská za útok na dôveryhodnosť samosprávy a snahu poukázať na nekompetentnosť a nezodpovednosť miest a obcí. Túto demagógiu odmietame," vyjadril sa predseda ZMOS Michal Sýkora.
Súčasné platy niektorých starostov a primátorov
- Ľubomír Grega (nez.), Košice - mestská časť Staré Mesto: 4 063 eur
- Ján Volný (Smer-SD), Spišská Nová Ves, 3 714 eur
- Florián Giňa (SRK), Jarovnice: 2 500 eur
- Ján Pribula (Smer-SD), Kapušany: 2 457 eur
- Ján Rubis (Smer-SD), Giraltovce: 2 557 eur
- Pavel Hagyari (nez.), Prešov: 2 636 eur
- Ján Holodňak (nez., s podporou SDKÚ-DS), Svidník: 2 982 eur
- Peter Obrimčák (Smer-SD), Stropkov: 3 557 eur
- Anna Nemčíková (KDH), Gelnica: 1 936 eur
- Vincent Leššo (SDKÚ-DS, SaS), Šarišské Michaľany: 1 638 eur
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári