ehodnotí.
PREŠOV. Obyvatelia panelákov by mohli tento rok ušetriť na elektrine za spoločné priestory. Už viac ako rok totiž platia vyššie podnikateľské sadzby a nie ako domácnosti. Od januára však majú jednu možnosť. Ak dokážu, že v ich bytovke nesídli žiadna firma, môžu platiť za elektrinu v spoločných priestoroch ako domácnosti, teda menej. Musia však poslať množstvo dokladov, ako sú rôzne čestné vyhlásenia, listy vlastníctva a potvrdenie, že u nich nesídli firma. Nielen v spoločných priestoroch. Sídlo firmy nemôže mať nikto nahlásené ani na svoj byt.
Mnoho panelákov však nebude môcť takto ušetriť. Aj keď pozostáva z viacerých vchodov a priestor prenajímajú firme iba v jednom z nich, všetky vchody platia elektrinu v spoločných priestoroch ako podnikatelia.
Živnostníkom sa to nepáči
Vlastníci bytov to považujú za diskriminačné. "Aj ja som živnostník a mám firmu prihlásenú na domácej adrese. Zdá sa mi nelogické, aby som platil za elektrinu v spoločných priestoroch viac, keď to nemá s mojím podnikaním nič spoločné," povedal nám René Polačok z Prešova, ktorý pôsobí aj ako predseda Spoločenstva vlastníkov bytov Ekocentrum na Sídlisku III.
"Mám tiež živnosť na domácej adrese. Predávam kozmetiku, ale v teréne. Nechodia za mnou zákazníci, ktorí by viac svietili po chodbách," rozhorčovala sa Adriana Durbáková zo sídliska Sekčov.
Miroslav Sopko, predseda Bytového družstva v Prešove, ktoré spravuje 13 595 bytov, uviedol: "Platby za elektrinu v spoločných priestoroch boli dva až trikrát vyššie ako v domácnostiach. Platili podnikateľské sadzby. Teraz by sa mala účtovať rovnaká tarifa ako v domácnostiach. Ale treba to zdokladovať."
Spoločenstvá protestovali
Pravidlá na preukazovanie využívania spoločných priestorov ponechal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na distribučných spoločnostiach. Zástupcovia združení na ochranu spotrebiteľov a Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku poslali list na Úrad vlády SR. Žiadali stretnutie so zástupcami ministerstva hospodárstva a ÚRSO.
"Súčasná anomália v účtovaní za elektrinu v spoločných priestoroch poškodzuje veľkú časť spotrebiteľov a šikanuje ich, keď spotrebitelia musia preukazovať, že nie sú podnikateľmi," informovala nás prezidentka Asociácie spotrebiteľov Slovenska so sídlom v Starej Ľubovni Božena Stašenková.
Distribučná spoločnosť sa odvoláva na ÚRSO
Hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej, a. s., Košice Andrea Danihelová uviedla: "Ak živnostníci prehlásia, že nepodnikajú, nebude im priradená sadzba pre podnikateľov. Prevádzkovateľ distribučnej sústavy to však má právo kedykoľvek preveriť a priradiť podnikateľkú sadzbu aj so spätnou platnosťou. Ak správca chce mať priznanú sadzbu pre domácnosti, musí preukázať, že spoločné priestory a zariadenia domu sú využívané výlučne domácnosťami."
ÚRSO na sťažnosti zareagoval
Hovorca ÚRSO Miroslav Lupták nám potvrdil, že dostali stovky sťažností občanov aj podnety rôznych organizácií. ÚRSO sa preto rozhodol zasiahnuť. "Podľa doručených sťažností distribučné spoločnosti požadujú enormné množstvo podkladov a rozličných potvrdení, ktoré prakticky znemožňujú zmenu sadzby uskutočniť. Začali sme preto konanie o zmene prevádzkových poriadkov distribučných sústav s cieľom zjednotenia a zjednodušenia podmienok pre zmenu sadzby za dodávku elektriny pre spoločné priestory v obytných domoch," uviedol Lupták.
Autor: rag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári