STROPKOV. To, že sa vedúci odboru školstva nominoval za člena školskej rady do školy, ktorej šéfuje jeho manželka, sa nepáčilo poslancovi Mariánovi Bujdošovi (SDKÚ-DS). "Predkladateľ návrhu bol pán Spišák a on sa nominoval ako nominant mesta do školy, kde riaditeľuje jeho manželka. Nie je to porušenie zákona, ale trošku mi to vadí, že manžel ide podporovať manželku alebo niečo také," zdôraznil poslanec.
Vedúci odboru školstva a kultúry v Stropkove Ľubomír Spišák v tom problém nevidí: "Keď sa volí riaditeľ školy, tak navrhujem mestskému zastupiteľstvu svojho náhradníka, čiže ja sa voľby riaditeľa vôbec nezúčastňujem. Som tam, pretože som v podstate vyšiel z tej školy, učil som tam. Aj v minulom volebnom období som bol členom rady školy ako zamestnanec mesta, takže žiadny konflikt tam nevidím. Nadriadeným mojej manželky je pán primátor."
Ani mesto nevidí v tomto problém. "Materiál bol predkladaný v súlade s platnou legislatívou. Zákon tento spôsob menovania dovoľuje s tým, že poslanci to potvrdili hlasovaním," informoval hovorca mesta Stropkov Imrich Makó.
Podľa výkonného riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibora Košťála ide o konflikt záujmov. "Prepojenie rodinných príslušníkov v rôznych pozíciách je vždy veľmi citlivé z pohľadu konfliktu záujmov. V situácii, keď jeden partner je nadriadeným subjektom druhému partnerovi, a to môže byť aj neformálne, sa objavujú viaceré možné oblasti konfliktu záujmov ako napríklad odmeňovanie, kontrola a iné."
Košťál si dalej myslí, že vedúci odboru školstva by mal deklarovať svoj konflikt záujmov (aj nad rámec zákona) a vylúčiť seba samého z rozhodovania o záležitostiach súvisiacich so školou, v ktorej pôsobí jeho manželka. "V žiadnom prípade by nemal sedieť v rade školy, ktorú manželka vedie. V prípade Mestského úradu v Stropkove by škola, v ktorej pôsobí jeho manželka, mala byť v gescii iného zamestnanca," dodal Košťál.
Ministerstvo: Je otázne, či je to etické
Ministerstvo školstva hovorí, že v žiadnom ustanovení právnych predpisov nie je určené, že by jedným z rady školy nemohol byť napríklad aj vedúci odboru školstva ako delegovaný zástupca zriaďovateľa. "Je však naozaj otázne, či členstvo vedúceho odboru v rade školy, ktorej riaditeľkou je jeho manželka, je v súlade s etickými zásadami a dobrými mravmi," uviedla Katarína Hamrlová z odboru masmediálnej politiky ministerstva školstva.
Právne je všetko v poriadku. "Môžeme sa baviť o tom, že je to síce neetické, ale pravdepodobne v súlade s právnym poriadkom. Aj keď z rozhodnutí rady škôl môže mať blízka osoba jej predsedu súkromný prospech. Napríklad ak by šlo o odmeny alebo nekonanie v prípade porušenia predpisov a podobne," skonštatoval advokát Slavomír Trnkócy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári