Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Jeden z obžalovaných v prípade pašovania drog si od prešovského primátora prenajímal penzión v Starom Smokovci. V jednej z miestností ukrýval šľapky, v ktorých boli ukryté drogy. Tie pašovali z Turecka.
PREŠOV. Z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby a prechovávania omamných a psychotropných látok prokuratúra obžalovala Bakiho Sadikiho, Juraja Jambricha a Jána Cibuľu.
Sadiki je na úteku, jeho dvaja komplici sú vo väzbe, vinu na súde priznali. Podľa obžaloby spolu s ďalšími dvomi nezistenými osobami, ktorých prezývali Sapet a Muri ako členovia organizovanej skupiny od roku 2007 do 2008 doviezli, uschovávali a distribuovali heroín z Turecka v obuvi. Najmenej šesťkrát takto doviezli zásielku o množstve 20 kilogramov.
Podľa obžaloby ich uschovávali v penzióne v Starom Smokovci. Ten vlastní prešovský primátor Pavel Hagyari a je v prenájme. Uviedol to dnes na hlavnom pojednávaní pred senátom prešovského okresného súdu svedok Martin K., ktorý v procese vypovedal: „S obžalovaným Jambrichom sme podnikali v budove, ktorá patrila pánovi Hagyarimu. Mali sme tam reštauráciu.“
Primátor Prešova nám vlastníctvo budovy priznal: „Mám malý penzión vedľa Bakiho. O budovu, ktorá je prenajatá, sa stará môj spoločník.“
Kľúče od miestnosti mal iba obžalovaný
Svedok Martin K. na margo svojho spoločníka poznamenal: „Kľúče od tej miestnosti mal iba on. Mala osobitný vchod od Zbojníckej koliby, od reštaurácie Bakiho Sadikiho. Raz ma do tej miestnosti Jambrich poslal, aby som vzal šľapky a dal ich kuchárovi.“
Uviedol, že časom sa k nemu obžalovaný správal výbušne a panovačne. Poznamenal, že celá záležitosť mu značne ublížila. Rozpamätal sa aj na udalosť, keď za Jambrichom prišiel do reštaurácie Sadiki: „Sedeli na gauči a rozprávali sa.“
V srbskom hoteli sa zdržali štyri dni
Súd vypočul aj Sadikiho priateľku. Spoznala sa s ním, keď pracovala ako čašníčka v jeho prevádzke vo Vysokých Tatrách. Jambrich tam robil vyhadzovača a odpratával sneh, Cibuľa tam chodil na kávu.
Tvrdila, že nepozná osoby, s ktorými sa jej priateľ stýkal. Boli spolu v Egypte, v Chorvátsku, v Srbsku, väčšinou vraj všade chodili sami. Na otázku prokurátorky, či boli aj v Poľsku skonštatovala: „V Zakopanom na káve.“ Podľa nej Sadikiho spoluobžalovaní neboli jeho priatelia.
O policajnej razii na obžalovaných sa dozvedeli s priateľom z televízie: „V ten deň sme boli spolu v Košiciach. Večer to dávali v správach, ako ich zadržali pred popradským Maxom. Boli sme prekvapení, nevedeli sme vtedy o koho ide.“
Podrobnosti uviesť nevedela, vraj si nespomína. Jasne si však spomínala, že Sadiki nebol zo správy nervózny či podráždený.
Naposledy ho na Slovensku videla v roku 2009 začiatkom zimy. Potom vraj odišiel do Srbska, kam chodil na obvyklú návštevu rodiny. Tesne pred vznesením obvinenia jej priateľovi, ho navštívila v Srbsku. Bolo to v marci 2010. Čakal ju za hranicami, ubytovali sa v hoteli v Mniši. Zdržali sa tam štyri dni. Na podrobnosti sa nepamätala.
Včera vypovedal aj vodič Miroslav H., ktorý vozil Cibuľovi zásielky so šľapkami. Podľa neho išlo o vrecia s tovarom, ktoré na základe príkazu šéfa svojej firmy vyzdvihol z kamióna, ktorý ich priviezol z Turecka.
Predseda senátu pojednávanie odročil, senát plánuje vypočuť ešte ďalších svedkov.
Fakty o prípade Sadiki a spol.
Obžalovaných Juraja Jambricha a Jána Cibuľu (na snímke TASR) chytili policajti za asistencie kukláčov v septembri 2008 v Poprade. V aute mali drogy, pokúšali sa ich údajne predať.
Policajti zadržali vtedy 11,7 kilogramu heroínu. Na čiernom trhu by díleri za také množstvo získali 5,14 milióna eur. Dalo by sa z neho vyrobiť 560-tisíc jednorazových dávok. Koncentráciu drogy vyčíslil na 63,8 percenta.
Údajný hlavný organizátor drogového kšeftu Baki Sadiki v čase, keď ho išli zadržať sa už zdržiaval na neznámom mieste, údajne v Srbsku.
Následne na to polícia vydala na neho vnútroštátny aj medzinárodný zatykač. V súčasnosti sa vraj ukrýva v Kosove. Podľa zverejnených informácií sa pozná so šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom.
Ministerstvo spravodlivosti pod vedením bývalej ministerky Viery Petríkovej (ĽS-HZDS) požiadalo o vydanie Sadikiho Srbsko napriek tomu, že sa má ukrývať v Kosove, ktoré vyhlásilo nezávislosť od Srbska. A ako je známe, Srbi Kosovo neuznávajú.
Rezort spravodlivosti podľa denníka SME dostal 5. mája 2010 informáciu, že sa Sadiki zdržiava na území Kosova. „Po zabezpečení potrebných podkladov sme požiadali o jeho vydanie,“ informoval vtedajší hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Srbskú stranu považuje za partnera, keďže Slovensko neuznalo nezávislosť Kosova od Belehradu. Problém podľa slovenskej diplomacie bol v tom, že ministerstvo žiadalo o vydanie medzinárodne hľadaného Srbsko a nie Eulex, teda misiu pre právo a spravodlivosť v Kosove.
„Bola to záležitosť ministerstva spravodlivosti a primeraných partnerov v kontexte kosovskej reality,“ uviedol vtedajší hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano. Zdôraznil, že rezort spravodlivosti mal všetky tieto potrebné informácie včas.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári