PREŠOV. Predtým, ako žiadateľ dostane príspevok, musí absolvovať praktickú prípravu na začatie podnikania, ktorú zabezpečuje úrad práce. Trvá od 3 do 5 dní. "Okrem toho doloží podnikateľský zámer, ktorého súčasťou sú predpokladané náklady na začatie a vykonávanie živnosti. Projekt zhodnotí určená komisia. Žiadateľ o príspevok musí k písomnej žiadosti priložiť aj kópiu oprávnenia na vykonávanie a prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti. V prípade, že jeho podnikanie sa bude vykonávať v nejakých priestoroch, treba doložiť aj nájomnú zmluvu a nahlásiť to na živnostenský úrad," informovala Helena Martonová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov.
Výška príspevku
Výška príspevku na podnikanie je v každom kraji iná, závisí od miery nezamestnanosti. "V rámci Prešovského kraja je to 4 023,52 eura. Minulý rok cez prešovský úrad práce o príspevok na podnikanie požiadalo 504 nezamestnaných, tento rok zatiaľ ešte nikto," podotkla Martonová. Úrad práce poskytuje príspevok na podnikanie iba fyzickým nezamestnaným osobám.
Živnostník musí podnikať aspoň dva roky
Ten, kto získa príspevok od štátu, musí následne podnikať minimálne dva roky. Ak živnosť počas tých dvoch
rokov preruší, musí vrátiť pomernú časť príspevku. "Inak je príspevok nenávratný. Týka sa to aj prípadov, keď živnostník zruší svoju podnikateľskú činnosť zo zdravotných dôvodov alebo zomrie. O príspevok na podnikanie môžu požiadať aj tí, ktorí už predtým podnikali a dostali rovnaký príspevok od štátu. Dôležité je, aby od toho prvého príspevku ubehlo päť rokov," dodala Martonová.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári