Korzár logo Korzár Prešov

Najviac tridsiatnikov žije s rodičmi v Prešovskom kraji

Najviac slobodných tridsiatnikov, ktorí stále bývajú spolu s rodičmi, je v Prešovskom kraji. Najčastejšie sú to mladí z menších miest a vidieka, kde je málo pracovných príležitostí.

Deti. Sú pre svojich rodičov často oporou.Deti. Sú pre svojich rodičov často oporou. (Zdroj: archív)



PREŠOV. "Prešovský kraj má najväčší, až 19-percentný podiel spomedzi všetkých krajov v skupine slobodných ľudí vo veku od 30 do 35 rokov, ktorí stále bývajú s rodičmi," informovala Daniela Čekovská zo spoločnosti GfK Slovakia, ktorá zisťovala, či mladí Slováci bývajú s rodičmi a v akom veku. V prevažnej miere sú to muži, ktorým sa nechce opustiť rodinné hniezdo. Dôvodov je niekoľko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Život s rodičmi je pohodlný

Tridsaťročný Maroš Černý zo Svidníka žije so svojou mamou a páči sa mu to: "Život s rodičmi, v mojom prípade s mamou, mi vyhovuje z viacerých hľadísk. Doma je vždy navarené a je to jednoduchšie aj čo sa financií týka. Ale najkrajšie je to, že sme spolu. Som totiž veľmi rodinne založený typ, páčia sa mi rodiny, kde v jednom dome žijú aj dve, tri generácie."

Maroš Černý býval istý čas sám, ale z pracovných dôvodov sa vrátil opäť domov do Svidníka k mame: "Nemám problém osamostatniť sa, ale zatiaľ nevidím dôvod odísť z rodičovského hniezda."

Nedostatok slobody alebo prílišnú kontrolu zo strany mamy necíti. "Mama sa o mňa bála vždy, takže je jedno, či bývam s ňou alebo sám. Nekontroluje však každý môj krok, v podstate jej iba vždy oznámim, kam idem. Ale keďže bývame v byte, občas mám pocit, že potrebujem viac osobného priestoru a chcem byť sám. Takých dní je však málo."

SkryťVypnúť reklamu

Psychologička o tom, prečo odkladajú manželstvo

Mladí ľudia dnes manželstvo odsúvajú na neskôr, venujú sa skôr kariére a svojim záujmom. Aj preto im viac vyhovuje život s rodičmi pod jednou strechou. Podľa prieskumu si čoraz viac ľudí necháva priestor na manželský život a založenie rodiny na vek okolo tridsiatky. Pomerne veľká skupina slobodných do 35. roku života odkladá aj odsťahovanie sa z rodičovského príbytku.

"Môžeme len hypoteticky uvažovať, že ide o ľudí, ktorí už nie sú deťmi, ale k plnej charakteristike dospelosti im chýba niekoľko základných znakov. Jednak je to primerané emocionálne odpútanie sa od pôvodnej rodiny a následne založenie si tej vlastnej, s čím súvisí aj samostatné rodinné hospodárenie," hovorí psychologička a sociologička Katarína Fuchsová.

Podľa Fuchsovej spolunažívanie s rodičmi má svoje výhody. Popri ekonomických je to v ideálnom prípade aj pocit spolupatričnosti, sociálnej opory, naplnenie potreby bezpečia, lásky, zázemia, prevencia osamelosti a ďalšie aspekty, ktoré môžu byť problémom pre tzv. "singles" – jedincov, ktorí majú vlastnú domácnosť, no žijú v nej sami. Avšak preferencia týchto vzťahov oproti iným v takomto veku môže hovoriť aj o emocionálnej a sociálnej nezrelosti, o neochote či neschopnosti niesť plnú zodpovednosť za svoj život, o nesamostatnosti. "Zrejme je to pohodlnosť, ktorá vedie k voľbe takého spôsobu života, navyše ak matka a otec zabezpečujú 'full servis' a pobyt doma sa podobá dovolenke 'all inclusive', potom zostáva dostatok priestoru a času na prácu aj s prípadnými nadčasmi a tiež na voľnočasové aktivity. Takéto spolužitie býva často aj prechodným stavom. V takomto prípade je tých negatív menej, no je len veľmi tenká a často nebadaná hranica medzi tým, keď sa z prechodného stavu stane definitívny. Rodičia totiž často svoje deti emocionálne vydierajú, boja sa, že zostanú sami. Vtedy tlačia na svoje dieťa, aby s nimi zostalo, čím výrazne ovplyvňujú jeho rozhodnutie o vlastnom osamostatnení sa," dodala Fuchsová.

SkryťVypnúť reklamu

"Dospeláci" by mali žiť sami

Erika Haščáková (33) z Prešova žije s rodičmi iba tri, štyri mesiace do roka a podľa nej je to aj tak dosť. "Vzhľadom na to, že veľa cestujem a šesť mesiacov z roka, niekedy aj viac, som pracovne na cestách, keď prídem domov do Prešova, bývam v rodičovskom dome. Je príjemné byť s rodičmi, na druhej strane si však myslím, že dospelý človek by mal žiť sám. Každý z nás je totiž osobnosť, má svoje chyby a aj keď sa navzájom rešpektujeme, som za to, aby dospelí ľudia mali svoju domácnosť. Vyhnú sa tak rôznym stretom a zbytočným hádkam, ku ktorým by za iných okolností ani nedošlo."

Fakty

Kedy sa treba osamostatniť

Zo sociodemografickej štatistiky spoločnosti GfK Slovakia vyplýva, že celkovo 43 percent mladých slobodných ľudí vo veku od 25 do 30 rokov stále býva v jednej domácnosti s rodičmi. "Singles", ktorí sú o niečo starší, teda majú od 30 do 35 rokov a stále neopustili rodičovský dom, je na Slovensku asi 17 percent.

Z prieskumu medzi mladými Slovákmi vyplýva, že ideálny vek na odsťahovanie sa mladých ľudí z rodičovského príbytku je 25 rokov. "V prieskume to spomenul zhruba každý druhý respondent. Riešenie samostatného bývania do tejto vekovej hranice podporuje prevažná väčšina Slovákov. Absolútnym stropom je vek 30 rokov," potvrdila Daniela Čekovská z GfK Slovakia.

V prieskume sa tiež pýtali, v ktorom roku života by sa podľa nich mali mladí ľudia vo všeobecnosti aspoň čiastočne finančne osamostatniť od rodičov. V tomto prípade sa veková hranica posunula nižšie. Tretina slovenskej populácie je za to, aby sa aspoň o čiastočnú finančnú nezávislosť snažili už tínedžeri, teda mládež od 15 do 19 rokov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 161
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 071
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 287
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 026
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 002
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu