Vlastníci cenných papierov, ktorí ich považujú za bezcenné, majú možnosť vyhnúť sa plateniu za vedenie účtu. Ale iba vtedy, ak svoje akcie prevedú na Fond národného majetku (FNM), čím sa ich však definitívne vzdajú. Samotný prevod je bezplatný.
PREŠOV. Cenné papiere ostali Alžbete po piatich zosnulých príbuzných. "Mám päť kupónových knižiek. Za každé dedičské konanie som platila okolo tisíc korún, a teraz ešte aj za účet. Nič som za tie akcie nedostala, stále iba platím," posťažovala sa. "Niektorí vykupovali kupónové knižky za mikrovlnky a podobne. V tom čase som však týmto veciam nevenovala pozornosť."
Účet zrušiť nemusíte úplne
Za vedenie účtu sa na rozdiel od minulosti začína platiť. Spoplatnené nie sú len prázdne účty a tie, na ktorých sú cenné papiere v menovitej hodnote do 35 eur. Výšku poplatku si môžete vypočítať aj sami prostredníctvom kalkulačky uvedenej na internetovej stránke Centrálneho depozitára cenných papierov (CDCP). Minimálna výška poplatku od januára 2011 je 9,60 eura vrátane DPH a maximálna 198 eur (vrátane DPH) ročne.
Ak majiteľ prevedie všetky cenné papiere na FNM, prázdny účet zrušiť nemusí. Platiť zaň už nebude. Môže si ho ponechať pre prípad, že by v budúcnosti chcel opätovne nakúpiť cenné papiere. Za zriadenie nového účtu sa totiž platí poplatok. V súčasnosti je to 35 eur.
Čo robiť, keď ste o tom nevedeli
Ak sa rozhodnete akcie previesť na FNM, poplatok za vedenie účtu alebo jeho časť prevezme FNM za rok, v ktorom došlo k prevodu, a maximálne za dva kalendárne roky predchádzajúce prevodu. V médiách odznelo, že akcie bolo možné previesť do konca minulého roku. Čo majú robiť tí, čo to nestihli alebo o tom nevedeli?
"Je to zatiaľ proces na dobu neurčitú. Zákon nestanovuje termín ukončenia prevodov. Termín do konca roka 2010 nebol daný preto, že vtedy sa končí proces prevodov, ale kvôli tomu, že FNM prepláca poplatky za vedenie účtu za rok prevodu a maximálne dva roky predchádzajúce tomuto roku. Koniec roku 2010 bol koncový pre preplatenie poplatku za rok 2008," vysvetlila generálna riaditeľka spoločnosti RM-S Market Elena Osuská.
Pozor na cenné akcie
Podľa Osuskej sa stáva, že ľudia prevedú aj cennejšie akcie. "Stáva sa to, ale prevod je dobrovoľný. Niektorí už jednoducho nechcú mať s cennými papiermi starosti, preto ich prevedú."
Častým dôvodom býva aj to, že si ľudia nezistia informácie o ich hodnote. Cenné papiere a akcie mohli ľudia získať v tzv. kupónovej privatizácii. Mnohé z nich už nemajú prakticky žiadnu hodnotu, no nájdu sa i také, ktoré sú z pohľadu ceny veľmi zaujímavé. Sú to napríklad akcie bánk, zdravotníckych firiem, veľkých podnikov a podobne. Každý, kto sa akcií zbavuje, by si mal overiť aspoň ich približnú hodnotu.
Ľudia sa dopúšťajú aj iných chýb. "Najväčšie problémy sú pri predkladaní plných mocí a úradne overovaných listín. Občania do predmetu plných mocí dávajú úkony, ktoré sa na pracoviskách nevykonávajú alebo často používajú pojem kupónová privatizácia," uviedla Osuská. "Ďalším nedostatkom sú chýbajúce údaje o splnomocniteľovi, splnomocnencovi, nesprávne vyplnené údaje a chýbajúce položky v overovacej doložke."
O hodnote svojich akcií sa môžete poradiť s bankou a obchodníkmi s cennými papiermi, je možné získať ich aj na burze cenných papierov.
"Proces prevodov využilo od začiatku procesu zhruba 3 300 obyvateľov Prešova a asi 5 500 obyvateľov Prešovského kraja," dodala Elena Osuská.
Fakty
Čo potrebujete na prevod
Pre vybavenie prevodu potrebuje žiadateľ občiansky preukaz a výpis z účtu majiteľa cenných papierov. Ten už CDCP zaslal osobám, ktorým spoplatnil vedenie účtu. Tento výpis je možné vystaviť aj priamo na pracovisku, kde žiadateľ o prevod žiada, no iba v jedinom exemplári.
O prevod po predložení príslušných dokladov môže majiteľ cenných papierov požiadať na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM-S Market.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári