V katastri ich obce je totiž naplánovaná výstavba skládky tuhého komunálneho odpadu. Investor nevidí dôvod na obavy.
ŽEHŇA. V lone prírody, medzi obcami Žehňa a Tuhrina (okres Prešov), plánuje investor postaviť skládku tuhého komunálneho odpadu.
Tento zámer sa však nepáči obyvateľom dotknutých obcí. Smetisko má byť postavené v katastri Žehne a v tesnej blízkosti susednej Tuhriny.
Ľudia majú strach z nepriaznivého vplyvu na ich zdravie, ale aj zo zníženia ceny pozemkov susediacich so skládkou. Navyše, územie okolo skládky je zapísané do Natury 2000.
Tuhrina ešte vo februári 2010 zaslala Krajskému úradu životného prostredia v Prešove dôvody nesúhlasu s plánovaným zámerom. Obyvatelia obce Žehňa sa však o plánovanej výstavbe smetiska dozvedeli až nedávno.
Pritom miestni poslanci ešte v auguste 2009 prijali uznesenie, ktorým súhlasili s investičným zámerom firmy Agromelio Veľký Šariš (okres Prešov). A v decembri starosta súhlasil aj so začatím územného konania.
"Nikto nás neinformoval, vyplávalo to na povrch teraz v januári," uviedla obyvateľka obce Kornélia Gdovinová. Preto iniciovala zvolanie verejného zhromaždenia. "Rozhodli ste o nás bez nás. Prečo ste nás nezvolali a nepýtali sa na náš názor?" pýtali sa ľudia starostu Andreja Lazora (SaS - na snímke).
Ten zhromaždeným dookola tvrdil, že o ničom nerozhodol a "ide iba o prvé konanie". Prvé verejné prerokovanie k tejto veci bude o týždeň. "Nerozhodol som o tom ja, uznesenie prijali poslanci," tvrdil.
Na našu otázku, prečo v roku 2009 nevetoval spomínané uznesenie, uviedol: "Nemal som vážny dôvod." Pod verejným tlakom však prisľúbil prehodnotenie súhlasného stanoviska.
Konatelia firmy: Budeme sa súdiť
Investor v súčasnosti na území obce prevádzkuje kameňolom. Od pôvodných majiteľov vykúpil okolité pozemky, účel kúpy predávajúcim neoznámil. Tí sa teraz cítia oklamaní.
Skládku chce firma Agromelio postaviť v údolí pod lomom. Podľa konateľov firmy je to ideálny pozemok na tento zámer. "Výborná lokalita v teréne, ktorý je dookola chránený. Z lomu získame inertný materiál na zasypanie skládky," uviedol Ján Šitár starší.
Dodáva, že zámer prešiel posúdením vplyvov na životné prostredie (EIA). "Skládka bude zaizolovaná vo fólii, pod ňou budú monitorovacie systémy. Prienik do spodných vôd je nereálny," dodal Ján Šitár ml.
Kapacita skládky je okolo 190-tisíc ton zhutneného odpadu za 20 rokov. Obec Žehňa z nej bude podľa Šitárovcov profitovať: "Za odpad sme povinní zo zákona odviesť obci poplatok, čo je 10 eur za tonu. Za 20 rokov ide o dva milióny eur."
V prípade nesúhlasu dotknutých obcí požiada firma o integrované povolenie, pre presadenie svojho zámeru je ochotná aj súdiť sa. Obyvatelia Žehne vytvorili Občiansku iniciatívu a výstavbe chcú zabrániť.
Ministerstvo: Skládkovanie na poslednom mieste
K správe o hodnotení vplyvov na životné prostredie sa vyjadrovalo aj ministerstvo životného prostredia. "Z údajov uvádzaných v správe vyplynulo, že v blízkosti plánovaného miesta výstavby prevádzky sú prevádzkované tri skládky odpadov, ktoré sú v procese rozširovania kapacít. Vzhľadom na ich existenciu odporučilo ministerstvo životného prostredia Obvodnému úradu životného prostredia v Prešove zvážiť a prehodnotiť celkovú efektívnosť a potrebu výstavby novej skládky," uviedla hovorkyňa rezortu Beatrice Hudáková.
Ministerstvo poukazuje okrem iného aj na to, že skládkovanie odpadov je zaradené na posledné miesto v hierarchii odpadového hospodárstva. Budovanie nových skládok predstavuje pre životné prostredie dlhodobú záťaž a je v rozpore s princípmi a cieľmi súčasného odpadového hospodárstva.
"Pre Slovenskú republiku je ekologicky prijateľnejšie energetické zhodnocovanie, pri splnení prísnych európskych noriem," dodala hovorkyňa.
Verejné zhromaždenie. Ľudia tu vyjadrili nesúhlas s výstavbou skládky. Jednou z iniciátorov stretnutia bola Kornélia Gdovinová. Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári