Občania tiež môžu lokalizovať problémové miesta (napríklad nevykosené plochy, čierne stavby, miesta priestupkov a podobne) a odoslať ako podnet na mestský úrad.
PREŠOV. Geografický informačný systém mesta Prešov je sprístupnený aj bežným užívateľom. Dostať sa naň dá cez internetovú stránku mesta.
"Je to vec, ktorá je v Európe štandardom. Prešov sa pripojil k mestám, ktoré mapové systémy využívajú," uviedol Rastislav Mičaník, obchodný riaditeľ prešovskej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na vývoj geograficko-informačných softvérov, a ktorá systém dodala. Cena za verejné rozhranie je tritisíc eur bez DPH, vrátane ročného servisu systému. Pre užívateľov je táto služba bezplatná.
Základom sú letecké snímky
Základom systému sú kvalitné letecké snímky - ortofotomapy. Mesto Prešov systém využíva od roku 2009, odvčera sa naň môžu napojiť aj občania. V rámci samosprávy bolo na prácu so systémom vyškolených sto pracovníkov, hlavne z odborov správy mestského majetku, hlavného architekta, strategického rozvoja, stavebného úradu a mestskej polície.
"Občanom sme vyšli v ústrety, nemusia chodiť na kataster. Pre nás je výhodou napríklad to, že vieme presne lokalizovať napríklad čierne stavby," povedal primátor Pavel Hagyari (nez.).
Rastislav Mičaník vysvetlil, že systém je podobný ako známa stránka Google Maps. "Rozdiel je v tom, že tam nikdy nebudú mať špecifický obsah, ako katastrálne mapy, miesta na kosenie, mapu investícií a podobne. Je to špecifický systém šitý na mieru mestu Prešov," konštatoval. Dodal, že podobné geografické informačné systémy robili pre Košice, Bardejov, Sabinov, Vranov nad Topľou, Kežmarok, Sninu a Starú Ľubovňu.
Dnešná podoba digitálnej mapy nie je konečná. Pribudnúť na nej má ďalšia pasportizácia pozemkov, nové budovy, rozmiestnenia kamier či protipovodňové mapy. "Čas ukáže, čo bude potrebné," dodal Mičaník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári