PREŠOV. "Čo sa týka športového vyžitia, Prešov ponúka dostatok možností vypnúť a vybúriť sa. Príjemný a dlhý cyklistický chodník, zimný štadión..." myslí si študentka Mária Jánošová (23). "Jediné, čo mi chýba, je mestská plaváreň. Bazény sú väčšinou preplnené alebo neprístupné pre širšiu verejnosť."
Na háčik v športovom vyžití mladých upozornila aj Alexandra Kuderjavá (15): "Hovorí sa, že tínedžeri nechcú športovať, ale nie je to pravda. Športové kluby v Prešove mesto nepodporuje, musia to financovať rodičia. Naozaj tu chýba skejtpark. Dúfam, že mesto nájde peniaze na veľký projekt a športové centrum, a že talentovaným ľuďom dá priestor rozvíjať svoj talent."
Z predností sa Alexandre v Prešove najviac pozdáva centrum, v lete park a Záhrada umenia. "V zime si vychutnám pohodu na vianočných trhoch. Prešov je moje obľúbené mesto, mám tu rodinu, kamarátov, školu. A to je jeho najväčšia prednosť."
"Mám pocit, že všetky zaujímavé koncerty či divadelné predstavenia majú skôr na svedomí podniky a nie mesto. Je tu minimálna podpora začínajúcich umelcov. Veľa však záleží aj na nás mladých, aby sme tvorili, vymýšľali, fungovali a nie zaspali na vavrínoch, či všetci zdrhli za hranice," povedala M. Jánošová.
Mesto sa bazéna nevzdáva
"Mesto Prešov má záujem pomáhať a podporovať mladých umelcov, iniciatíva však musí prichádzať od nich, z ich strany je veľmi málo konkrétnych, reálnych projektov," uviedla hovorkyňa mesta Veronika Gazdová. "Čo sa týka pomoci, napríklad po dokončení projektu Caraffovej väznice bude priestory galérie možné využiť aj týmto smerom, môžu tu byť výstavy, vernisáže a podobne," sľúbila.
Mesto sa stále nevzdáva ani výstavby bazénu. "V súčasnosti sa na pozemkoch mesta v lokalite Delňa realizuje stavba súkromného investora (malý aquapark), ktorá by mala byť dokončená v priebehu tohto roka, rovnako mesto hľadá možnosti financovania veľkého bazéna v spolupráci s Prešovskou univerzitou a Prešovským samosprávnym krajom," uviedla hovorkyňa. Ako sme už v Korzári informovali, v štádiu príprav je aj skejtpark.
Preberáme západný spôsob života
Filip Sivák (21 - na snímke) popri štúdiu podniká, zabezpečuje si tak príjem. Nemyslí si, že najväčší problém pre sebarealizáciu mladých spočíva v materiálnom zabezpečení.
"Je tu dosť možností na šport, aj kultúrnych podujatí. Čo sa týka kina a divadla, záujem je však slabší. Minule sme boli v kine štyria. Začína prevládať západný spôsob života - bary a diskotéky. Skôr by som apeloval na to, aby sa niečo robilo s morálkou. Bolo by dobré zlepšiť pracovný trh a zamerať sa na morálku - usmerniť mladých ľudí, ukázať im, čo je dobré."
Je Prešov bezpečný?
A cítia sa mladí v meste bezpečne? Študenti, ktorých sme oslovili, problém nemali. "Nočné mesto je pre mňa bezpečné, nevnímam závažné výtržnosti. V neskorých nočných hodinách sa necítim ako v nejakej odľahlej gangsterskej štvrti v New Yorku," uviedla M. Jánošová.
"Zdá sa mi, že istý druh kriminality poklesol – je menej grafitov a ubudol napríklad problém s demoláciou zastávok," dodal Filip Sivák.
"Mesto Prešov bolo označené za krajské mesto s najnižšou kriminalitou. K zvýšeniu bezpečnosti mesto v spolupráci s mestskou políciou prispieva preventívnymi opatreniami, hliadkami, najrizikovejšie oblasti sú pod kontrolou kamier," povedala prešovská hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári