Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Financií je málo, ale silným argumentom je aj fakt, že záujem o niektoré školy výrazne klesol.
PREŠOV. Župe ide o to, aby ušetrila na nákladoch za prenájom objektov aj na režijných nákladoch.
Poslanci mali v niektorých prípadoch výhrady. V prípade mesta Humenné a Kežmarok napríklad argumentovali, že sa školy majú sťahovať z centra na perifériu. Napriek tomu za návrhy hlasovali.
Nehlasovali len o jedinom a ten sa týkal návrhu na zmenu zriaďovateľa Gymnázia v Stropkove. To sa malo zlúčiť s tamojšou základnou školou a prejsť pod správu mesta.
Majetok jednej dáva mestu za euro
Bez pripomienok však prešiel návrh na zmenu zriaďovateľa Gymnázia v Spišskej Starej Vsi. Všetky práva a povinnosti za školu prevezme mesto s tým, že Prešovský samosprávny kraj (PSK) prevedie majetok školy do správy mesta za symbolické euro.
Poslanci tiež súhlasili s vyradením troch škôl zo siete, pričom práva a povinnosti zrušených škôl prechádzajú pod iné stredné školy, pričom študijné odbory sa zväčša zachovajú.
Vyradenie sa týka Strednej odbornej školy na Pradiarenskej ulici v Kežmarku, ktorá od septembra prejde pod Strednú odbornú školu na ulici Kušnierska brána. Pôvodný objekt na Pradiarenskej chce župa prenajímať.
Vyradenie sa týka aj Strednej odbornej školy dopravnej v Čaklove v okrese Vranov nad Topľou, ale až k 30. júnu 2014.
Podľa vedúceho odboru školstva Karola Lacka má to svoj racionálny dôvod. "Ide o to, aby terajší žiaci dokončili štúdium v Čaklove a budúci prváci už budú navštevovať školu vo Vranove," konkretizoval Lacko a dodal, že výhodou tohto kroku bude možnosť sústrediť viacero odborov pod jednu školu.
Zmena sídla sa týka aj Obchodnej akadémie v Humennom, ktorá sa presťahuje zo Štefánikovej na Komenského ulicu k septembru 2011. PSK si od toho sľubuje úsporu v tom, že jednu z budov vráti mestu. Ročne tým ušetrí náklady vo výške 45-tisíc eur.
"Obchodná akadémia sa presťahuje do priestorov, kde sídli Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska, ktorá má kapacitu 800 miest, ale dnes je tam 250 žiakov. Všetci sa pohodlne zmestia do jedného objektu, ale budú fungovať ako dva právne subjekty," uviedol Lacko.
Na zastupiteľstve boli aj zástupcovia učiteľov spomínanej obchodnej akadémie a rodičov. Namietali, že počas uplynulých rokov investovali do obnovy školy, zrekonštruovali telocvičňu a teraz sa majú sťahovať do horších podmienok. Vyjadrili ostrý nesúhlas.
"Vieme o týchto výhradách, sú aj také, že sťahujem školy z centra na perifériu, ale my sme prioritne museli riešiť vyťaženosť a nájsť kompromis. Ten je práve v tomto návrhu, ktorý poslanci schválili," vysvetlil Lacko.
Vyradené školy
Schválené boli aj návrhy na vyradenie niektorých škôl zo siete. Týka sa to Strednej odbornej školy (SOŠ) na Garbiarskej ulici v Kežmarku, SOŠ na Volgogradskej ulici v Prešove, SOŠ na Okružnej v Poprade, SOŠ na Kušnierskej v Kežmarku a SOŠ na Sládkovičovej ulici v Snine.
"Tu ide o to, že sme dodržali literu zákona. Bývalé učilištia sme vyradili zo siete, lebo už boli duplicitné a učebné odbory boli preradené na stredné odborné školy, ktoré preberú ich práva a povinnosti," vysvetlil Lacko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári