Národná banka Slovenska (NBS) sprístupnila prešovskej verejnosti výstavu Vzostupy a pády mien v 20. storočí. Historické fakty sú umiestnené v priestoroch Krajského múzea a mapujú menové reformy, odluky, rozluky a iné pohromy vo finančníctve minulého storočia.
PREŠOV. Na slávnostnom otvorení výstavy návštevníkov v prezentovaných materiáloch zorientoval riaditeľ odboru bankoviek a mincí Národnej banky Slovenska Dušan Sukup.
"Je to už druhá výstava NBS v našich priestoroch a v spolupráci by sme chceli pokračovať," poznamenala riaditeľka Krajského múzea Božena Tomášová.
Pre súčasníka je zaujímavé sledovať dejinné udalosti v historickom priestore strednej a východnej Európy, ktoré mali dopad na meny v minulom storočí. Ovplyvnili ich politické udalosti, vojny, aj vznik a zánik štátov po páde rakúsko-uhorskej monarchie.
Lahôdka pre zberateľov
Ukážky mien ocenia najmä zberatelia a numizmatici, ale na svoje si príde aj široká verejnosť. Množstvo ľudí doteraz nemalo príležitosť vidieť platidlá používané za posledných 100 rokov.
Na maďarských bankovkách je napríklad podobizeň Františka II. Rákociho a aj výstava sa koná v dome, v ktorom strávil niekoľko búrlivých rokov svojho života. Múzeum totiž sídli v renesančnom Rákociho paláci.
Na bankovkách je aj revolucionár Lajos Kossuth, ktorý študoval na prešovskom evanjelickom kolégiu, neskôr tu pôsobil ako advokát, dokonca istý čas aj na okresnom súde.
Podobizne Rákociho a Kossutha sú na bankovkách z roku 1926, ktoré po rozpade Rakúsko-Uhorska vydala ako maďarské platidlá Maďarská národná banka. Mena sa zmenila na pengö. Pre zaujímavosť, 1 pengö malo hodnotu 12 500 korún.
Krajiny zápasili s reformami
Peniaze sú dennou potrebou ľudí, ale pri inflácii a menových reformách spôsobili mnohým rodinám doslova pohromy. Krajiny chudobneli, z boháčov sa stávali chudáci, obchody zívali prázdnotou.
Sústava platidiel aj ich hodnota sa menila. Napríklad, posledným prejavom samostatnosti Slovenska bolo vydanie 2000-korunovej československej poukážky v auguste 1945. Bola vyhlásená za bankovku SNB, ale platila len 66 dní.
Výstava, na ktorej je množstvo ďalších zaujímavostí, potrvá do konca marca. Potom sa presunie do Spišskej Novej Vsi a Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári