PREŠOV. Chovatelia ošípaných tvrdia, že ich náklady stúpli oproti minulému roku až o 50 percent. Pritom mäso vraj predávajú za rovnakú cenu ako v decembri. Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností predpokladá, že do zberu novej úrody môže krmivo zdražieť ešte viac.
Zástupcovia chovateľov ošípaných skúšali nájsť riešenie u ministra pôdohospodárstva. "V novembri sme pustili na trh 80-tisíc ton obilia. Niektorí ho nakúpili, nebolo ho však toľko, koľko chovatelia potrebovali. Tiež sme im sľúbili urýchlene vyplatiť financie na programy, ktoré majú rozbehnuté. V chove ošípaných nastal problém, keď v Nemecku vypukla dioxínová aféra," informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon (Most-Híd).
Podotkol, že situáciu nevníma až tak dramaticky. Cenu mäsa v obchodoch označil v súčasnosti za veľmi nízku. K obavám o budúcnosť chovu ošípaných na Slovensku povedal: "Sú organizácie a krajiny, pre ktoré chovy výhodné sú a také, pre ktoré nie. Ak by sa kúpyschopnosť obyvateľstva v Európe zlepšila, ľudia by mohli kupovať nielen lacné, ale aj kvalitné výrobky," konštatoval Z. Simon.
Ošípané pripoja k dobytčím jednotkám
"Zatiaľ jedinou zmenou bude, že v roku 2013 budú ošípané zaradené do veľkých dobytčích jednotiek, kam sa doteraz započítaval iba hovädzí dobytok, ovce, kozy či kone," hodnotil hľadanie riešenia zástupca chovateľov Andrej Imrich. Potvrdil tiež prísľub ministerstva čo najskôr uvoľniť plánované dotácie pre chovateľov.
"Na rozdiel od nás Česi sa chystajú poskytnúť na záchranu tohto odvetvia 600 až 800 miliónov českých korún," informoval. "Ceny krmiva na prelome rokov stúpli o 15 až 20 percent, no v porovnaní s prvým polrokom až o 50 percent. Dôvodmi sú neúroda, záplavy... Po dioxínovej afére v Nemecku cena kilogramu mäsa poklesla pod jedno euro. Každú ošípanú sme predávali so stratou 30 až 35 eur."
V rokovaniach s ministerstvom chcú chovatelia pokračovať. "Môže sa stať, že dôjde k úplnému zániku chovu a chovať budú iba nadnárodné spoločnosti. A my im budeme robiť námezdných robotníkov," obáva sa A. Imrich.
Cena mäsa nestúpla
"Podľa mojich informácií naši poľnohospodári už niekoľko rokov predávajú ošípané so stratou," informoval tlačový hovorca Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Stanislav Nemec. Tiež konštatoval, že situáciu zhoršil škandál v Nemecku. Na svetových trhoch podľa neho dopyt po bravčovine stúpa, čo môže viesť k postupnému zvýšeniu cien mäsa aj u nás. "Otázkou je, či to dovtedy slovenskí chovatelia vydržia," uviedol.
Upozornil tiež na problém, že pri predaji mäsa dochádza k nerovnomernému rozdeľovaniu zisku. "Najmenej z neho majú poľnohospodári, ktorí mnohé komodity musia predávať so stratou, zatiaľ čo najväčšia časť pripadá obchodu. Ten upravuje ceny vtedy, keď stúpajú nákupné ceny poľnohospodárskych komodít, ale oveľa pomalšie reaguje na ich pokles."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári