Neplatiči dlhujú mestu Prešov na poplatkoch za odpad takmer šesťstotisíc eur. Ako vyplýva zo správy hlavného kontrolóra, radnica pristupuje k exekúciám len ojedinele, v necelých troch percentách prípadov. Mestský úrad však tvrdí, že nedoplatky vymáha postupne a spätne.
PREŠOV. Hlavný kontrolór mesta Milan Tkáčik vo svojej správe konštatuje, že mesto eviduje celkovo 3 551 neplatičov a tí dlhujú 596 271 eur.
"Sú evidované prípady, keď neplatia celé domácnosti niekoľko rokov, pohľadávky nie sú odstúpené na vymáhanie," uvádza hlavný kontrolór.
Tvrdí, že za rok pristúpilo mesto k exekúcii iba v 97 prípadoch, čo je len 2,73 percenta a "neboli vymožené žiadne finančné prostriedky".
"Vykonanou kontrolou nedoplatkov konštatujeme, že nedoplatky sú vysoké a mesto nemá interný predpis, ktorý by určoval postup pri vymáhaní pohľadávok - nedoplatkov," dodáva kontrolór.
Na tento problém poukázal aj poslanec Richard Drutarovský (SaS), ktorý považuje daný stav za alarmujúci. Upozornil, že zo správy vyplýva, že za odpad neplatí desať percent fyzických osôb a takmer tretina firiem a výška nedoplatkov vzrástla o vyše stotisíc eur.
Opýtal sa: "V akom štádiu sú opatrenia na to, aby sa nejaký interný predpis na mestskom úrade prijal?"
Dvadsaťročná premlčacia lehota
Podľa vedúcej finančného odboru Márie Novákovej je platenie za komunálny odpad zložité, pretože zahŕňa aj početnú skupinu sociálne slabých poplatníkov, u ktorých z dôvodu nemajetnosti je vymoženie nedoplatkov nemožné.
"V období hospodárskej a finančnej krízy počet neplatičov vzrástol tiež aj z objektívneho dôvodu. Občania, ale aj právnické osoby sa ocitli vo finančnej kríze, a to malo za následok aj neplnenie si povinností voči mestu v oblasti poplatku za komunálny odpad. Časť občanov mesta sa zdržiava v zahraničí - na neznámom mieste. Mesto vymáha nedoplatky exekúciou z účtu neplatiča za predpokladu, že neplatič má v banke zriadený účet. U občanov, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi, využíva titul osobitného príjemcu, t. j. alikvotnú časť nedoplatku si správca poplatku započítava s mesačnou dávkou v hmotnej núdzi. Nedoplatky sú vymáhané aj prostredníctvom súdneho exekútora, avšak čas vymáhania je v tomto prípade zdĺhavejší," konštatovala.
Podľa jej slov je vymáhanie nedoplatkov "beh na dlhé trate", ale neznamená to, že mesto nekoná: "Premlčacia lehota je 20 rokov. Ak sa niekto nádeja, že sa naňho nepríde, mýli sa."
Nová smernica je vraj pripravená
Mária Nováková považuje existujúci stav za adekvátny. "Nie je to rarita Prešova," vraví. Potvrdila, že mesto má pripravenú novú smernicu, ktorá v rámci zákona ráta aj s využitím efektívnejších mechanizmov vymáhania nedoplatkov. Očakáva teda, že percento neplatičov bude klesať.
V to dúfa aj poslanec R. Drutarovský: "Očakávam urýchlené prijatie smernice na úrade, čo by malo viest k lepšiemu vymáhaniu dlhov a zníženiu hrozivého objemu nevymožených pohľadávok, keďže mestský rozpočet ja napätý. Verím, že hlavný kontrolór po čase zopakuje kontrolu, aby presvedčil zastupiteľstvo a občanov, že k zlepšeniu naozaj došlo."
Neplatiči dlhujú mestu na poplatkoch za komunálny odpad takmer šesťstotisíc korún. Za takú sumu je možné kúpiť štyri nové smetiarske autá.
Fakty
Technické služby: Je to kompetencia úradu
Komunálny odpad rieši v Prešove spoločnosť TSMP (Technické služby mesta Prešov). Vymáhanie pohľadávok v jej kompetencii nie je. Medzi TSMP a mestom je obchodný vzťah, keď spoločnosť fakturuje služby mestu. Ak mesto nevyberie toľko peňazí, koľko musí za odpad zaplatiť, dopláca ich z vlastného rozpočtu. "S kvalitou ani s rozsahom poskytovaných služieb to nesúvisí," uviedla riaditeľka TSMP Andrea Marcinková a dodala, že preto je v záujme mesta vymáhať dlžoby od neplatičov, ale aj "nastaviť výšku poplatkov tak, aby zodpovedala zrealizovaným službám". V tomto prípade zohrávajú úlohu aj rôzne úľavy, ktoré samospráva poskytuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári