PREŠOV. Napodobeniny či originály? Podľa prieskumov spoločnosti GfK Slovakia iba asi tretina ľudí na Slovensku odmieta falzifikáty.
Prevažná väčšina, až 81 percent, potvrdila, že má vo svojom okolí známych, ktorí nosia alebo vlastnia imitáciu. Medzi najfrekventovanejšie výrobky patria tričká, kabelky, džínsy, ale aj športové oblečenie a obuv. Ani Prešovčania nie sú výnimkou.
Scarlet Alfoldy má skúsenosti s nákupom kabeliek a oblečenia jednej luxusnej značky cez internet: "Siahla som po takejto možnosti, pretože jednak tá značka sa u nás nepredáva, a je to hlavne kvôli cene, pretože značkové veci sú na Slovensku veľmi drahé, a keď mám možnosť si niečo kúpiť lacnejšie, prečo nie."
V minulom roku v Prešove zaistili 14 falzifikátov
V prvom polroku minulého roka Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie v Prešove vykonal jednu kontrolu zameranú na dodržiavanie práv vyplývajúcich z duševného vlastníctva významných z hľadiska ochrany spotrebiteľa.
"Kontrola bola vykonaná v spolupráci s Colným úradom Prešov, krajským policajným riaditeľstvom a oprávnenou osobou na posudzovanie pravosti tovaru registrovanej značky. Predmetom kontroly bola prevádzka s predajom značkového textilu a odevov v Prešove. Porovnaním ochranných prvkov originálnych výrobkov s ponúkaným tovarom zo strany oprávnenej osoby bolo 14 kusov textilných výrobkov - tričká a mikiny - označených ako falzifikáty. Tieto výrobky boli zaistené pred ďalším predajom mimo dosah kontrolovanej osoby a uskladnené v priestoroch Obvodného oddelenia PZ Prešov-Juh za účelom ďalšieho konania," informoval Peter Vaščák z prešovského inšpektorátu SOI.
Pravosť tovaru kontroluje aj Colný úrad: "V minulom roku sme zachytili napodobeniny originálov v Bardejovskom okrese. Išlo o textilný tovar - tielka, tričká, tepláky, mikiny, teplákové súpravy, šiltovky, plavky, ponožky, uteráky, ruksaky, obuv - v celkovej hodnote 9 593,20 eura. Priamo v okrese Prešov neboli nájdené žiadne falzifikáty," potvrdila Renáta Kravcová z Colného úradu Prešov.
Hlavným lákadlom je cena
Napriek tomu, že väčšina ľudí si je vedomá toho, že "faky" (slangovo napodobneniny) nie sú dostatočne kvalitné, kupujú si ich, pretože na originál jednoducho nemajú. Cena napodobenín je často veľmi lákavá. Viac nakupujú napodobeniny ženy, ide hlavne o oblečenie, potvrdzuje to prieskum spoločnosti GfK Slovakia.
Naopak Prešovčan Milan Michaliček faky zásadne nenakupuje: "Určite by som si nekúpil tepláky či tenisky, kde by bolo napísané Adidos, alebo niečo podobné. Keď sa mi už nejaká vec veľmi páči a je drahá, tak sa snažím na ňu nasporiť. Nemusím mať každý mesiac nové veci, hlavne nech sú kvalitné. Máme malú dcéru, pre ňu sa s manželkou snažíme kupovať lacnejšie veci, keďže z nich rýchlo vyrastie, nie značkové a hlavne žiadne napodobeniny. Podľa mňa to veľmi na tých veciach vidno."
Fakty
Pokuty za napodobeniny
"V prípade, že kupujúci zistí až doma, že výrobok, ktorý si kúpil, nie je originál, mal by dať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu a tiež uplatniť reklamáciu u predajcu," potvrdil Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov. Pokuty pri porušení práv duševného vlastníctva môže ukladať SOI. Ich výška závisí od rôznych hľadísk: "Pri určení výšky pokuty sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinností, spôsob a následky porušenia povinnosti. Sankciu ukladá riaditeľ inšpektorátu v správnom konaní. Pri porušení práv duševného vlastníctva môže Slovenská obchodná inšpekcia uložiť pokutu až do výšky 66 387 eur. V prípade, že kontrolovaný subjekt poruší opatrenie na mieste, ktoré inšpektor uloží - v prípade nariadenia zaistenia falzifikátov do výšky 16 596 eur, alebo poruší ochranné opatrenia, ktoré uloží inšpektorát SOI rozhodnutím, - v prípade zákazu predaja zaistených výrobkov do výšky 33 193 eur," uviedla Danuša Krkošová z UI SOI.
Rady
Ako nekúpiť fake
Prvé pravidlo znie - tovar kupovať zásadne v overených obchodoch, ktoré sa špecializujú na daný tovar, o ktorý máme záujem. V prípade, že ide o známe svetové značky, je potrebné si všímať oficiálnu visačku, či má všetky znaky, aké má mať. Predajcovia zdôrazňujú, že kupujúci by mali napríklad pri kúpe oblečenia kontrolovať aj švy, ako je daná vec zošitá. To môže byť ďalším indikátorom. Aj keď v súčasnosti sú už niektoré napodobeniny na nerozoznanie od originálu. V tom prípade je dôležitou indíciou cena. Ak je príliš nízka, ide pravdepodobne o falzifikát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári