Štát prispieva deťom z nemajetných rodín na obedy a školské pomôcky. Vlani Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR podporilo v kraji okolo 23-tisíc detí. Teraz prichádzajú s novinkou. Zrušili aj povinnosť doplatku rodiča na jeden obed, čo boli 3 centy.
PREŠOV. V regióne je pomerne veľa škôl, na ktorých sa uplatňuje pravidlo, že ak je viac ako polovica žiakov z rodín v hmotnej núdzi, rezortné ministerstvo prispieva na obedy a školské pomôcky všetkým žiakom. "Zmena odbremení školy a pre viaceré rodiny to znamená, že ich deti majú aspoň jedno teplé jedlo denne zdarma," uviedla Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru na MPSVaR SR.
Samosprávy doplatky ošetrili VZN
Faktom však je, že väčšinu základných a materských škôl spravujú samosprávy a tie si doplatky k štátnym dotáciám takpovediac ošetrili všeobecne záväzným nariadením (VZN). Doplatky nastavili rôzne. Otázkou je, či nové mestské a obecné zastupiteľstvá tieto pravidlá podľa odporúčania ministerstva zmenia. Napríklad v obci Terňa, kde je v základnej a materskej škole 354 detí, štátne dotácie využíva celá škola. VZN určujúce doplatky nezmenili. "Deťom na prvom stupni rodičia doplácajú k obedom 4 centy a dotácia štátu je 0,83 eura na deň. Na druhom stupni rodič dopláca 7 centov a dotácia je 0,90 eura," informovala nás pracovníčka obecného úradu v Terni Ľubica Brunariová. V Prešove je situácia iná. "Podľa platného VZN rodičia detí v základných školách nedoplácajú na stravu ani cent, ale v materských školách, kde sa podávajú aj raňajky a olovranty, rodič dopláca 12 centov na deň," uviedla vedúca odboru školstva, kultúry a športu na prešovskej radnici Kvetoslava Komanická.
Rodičia oceňujú pomoc
Veľa mladých rodín v regióne je dnes v ťažkej ekonomickej situácii. Zvlášť, ak sú rodičia bez práce, alebo pracujú za minimálnu mzdu. Aj keď má zamestnanie jeden z nich, zabezpečiť deťom všetky potreby nie je jednoduché. "Pomôcky sú dnes veľmi drahé. Radšej by som ich kúpila, ale nemôžeme si to dovoliť. Ledva máme na základné potreby. Som rada, že moje tri deti dostanú pomôcky a obedy. Aj tak je tých iných poplatkov v školách dosť," povedala nám pani Tamara Mizlová. Jana Poliaková má štyri deti a situáciu tiež považuje za zložitú. "Mám deti na základnej aj strednej škole a mesačne ma obedy stoja vyše 100 eur. O pomôckach ani nehovorím. Nemáme žiadne úľavy, ale doteraz som sa ani neinformovala, či by sme na ne nemali nárok, lebo pracuje len manžel," dodala.
Podľa A. Hajdúchovej z rezortného ministerstva majú nárok na dotáciu deti z rodín, ktoré poberajú dávky v hmotnej núdzi, alebo ak ich mesačný príjem počas za sebou nasledujúcich 6 mesiacov neprekročil životné minimum.
Fakty
Dotáciu najviac využili na východe
Podľa informácie A. Hajdúchovej, ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny vyplatilo v roku 2010 dotáciu na stravu každý mesiac viac ako 65-tisícom detí. Štát do toho investoval vyše 11 miliónov eur. Školské pomôcky za 2,7 milióna eur dostalo 80-tisíc detí. Najviac túto pomoc potrebovali na východe Slovenska, teda aj v Prešovskom kraji. Konkrétne, v roku 2009 mesačne dotovali obedy pre 16-tisíc detí, v 1. polroku prispeli na školské pomôcky pre 19-tisíc, ale v druhom polroku už pre 23-tisíc žiakov. (ako)
Potrestajú záškolákov
Rezort práce podporuje vzdelanie, ale bojuje aj so záškoláctvom. Ak sa rodičia nedostatočne starajú o svoje deti, môžu im úrady zastaviť vyplácanie prídavku na dieťa a poukázať ho obci. Podľa Hajdúchovej vlani obce dostávali prídavky pre 3 938 detí. Od januára 2011 záškoláctvo ovplyvňuje aj výšku rodičovského príspevku. Ak má školák viac ako 15 neospravedlnených hodín počas troch po sebe nasledujúcich mesiacov, úrad môže rodine znížiť príspevok na menšie dieťa o polovicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári