PREŠOV. Po zatopení jediného hniezdiska kormorána veľkého na Slovensku pri výstavbe Gabčíkova jestvovala obava, že o kormorány prídeme úplne. Dnes však okupujú toky na východe krajiny a spôsobujú rybárom veľké škody.
Podľa zoológa Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove Mariána Budaya kormorány poobsadzovali všetky významnejšie rieky, kde sú ryby. "V zimnom období, keď sa združujú do kŕdľov, vidíme na niektorých miestach aj 300-400 kusov naraz," povedal.
Momentálne ich je možné vidieť na Hornáde, Toryse, Topli, Laborci i na Ondave. K miestam výskytu sa radí už aj Bardejov. "Južne od Bardejova je kŕdeľ, v ktorom je stabilne aj v lete 30 - 40 vtákov. Počtom silné nocoviská sú v zime na Domaši - okolo 130 kusov, pri Marhani a medzi Giraltovcami a Hanušovcami, kde ich je 300 až 400," informoval M. Buday.
Odstrel ohrozuje aj iné vtáky
"Kormorán zje minimálne pol kila rýb denne. Kŕdeľ dokáže v priebehu niekoľkých dní vybrať celú osádku pstruhov," informoval tajomník Slovenského rybárskeho zväzu Ferdinand Baláž. Za efektívnejšie ako odstrel by považoval znižovanie stavu kormoránov priamo na hniezdiskách.
"Spolu s kormoránmi sa zdržiavajú volavky, beluše, čajky či kačice divé, ktoré pri odstrele môžu byť usmrtené. Ani samotný lov nie je jednoduchý, keďže kŕdeľ je veľmi plachý," upozornil zoológ M. Buday.
Fakty
Kormorán je tmavý vták, o čosi väčší než vrana. Kto jeho fyziognómiu nepozná, skupinku kormoránov si ľahko pomýli s kŕdľom vrán alebo havranov. V Číne sa chovajú ako domáce vtáky a využívajú na lov rýb - krúžkom sa im stiahne hrdlo, aby ryby neprehltli. Ten sa im odníme až v poslednej fáze rybačky.
Ministerstvo životného prostredia povolilo na odstrel a plašenie kormoránov výnimku, ktorá platí celoročne vo všetkých chovných revíroch a od 1. októbra do 31. marca nasledujúceho roka v lovných rybárskych revíroch. Toto rozhodnutie bolo doplnené o nariadenie, podľa ktorého kormorány môžu byť lovené iba na pobrežných pozemkoch v úseku najviac 100 m od brehovej čiary rieky alebo vodnej nádrže. Priamo na vodnej hladine sa totiž kormorány loviť nesmú, pričom rybárskym pozemkom sa rozumie iba vodná plocha.
Časť ochranárov s redukovaním kormoránov nesúhlasí. Ďalší sa k problému stavajú neurčito. Poslednou skupinou sú tí, ktorí do istej miery odporúčajú redukciu, majú však opodstatnené obavy, že opatrenia zasiahnu aj iné chránené druhy vtákov.
Podľa zákona o ochrane prírody a nadväzujúcej vyhlášky aj legislatívy EÚ sú všetky druhy vtákov voľne žijúce v prírode chránené. Okrem holubov v meste.
V posledných desaťročiach výrazne poklesol počet vrabcov či pipíšok. Kým vrabcov ubudlo kvôli zmenšeniu plôch s obilninami, pipíšky boli viazané aj na prostredie s chovom koní a dobytka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári