PREŠOV. Minulý rok uzavrelo manželstvo s cudzincom 31 Prešovčanov. Tento rok bol takýto pár zatiaľ iba jeden. Hrozí v tomto prípade strata slovenského občianstva?
"V prípade, že štátny občan Slovenskej republiky získal cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manželského partnera nadobudol za trvania spoločného manželstva, nedochádza k strate slovenského občianstva. Rovnako oň neprichádza ani vtedy, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením," povedala Alena Koišová z komunikačného odboru rezortu vnútra.
Strata slovenského občianstva
"V súvislosti s nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle stratili štátne občianstvo SR v Prešovskom kraji do dnešného dňa 7 občania a na základe vlastnej žiadosti bolo prepustených od 1. januára 2010 do dnešného dňa 40 občanov," potvrdil Eugen Longauer, vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy z ObÚ Prešov.
Zmenu občianstva je potrebné nahlásiť
Podľa novely zákona o štátnom občianstve Slovenska, ktorá je účinná od 17. júla minulého roka, každý kto stratil štátne občianstvo tým, že nadobudol iné cudzie občianstvo, tým, že oň požiadal, túto skutočnosť je povinný bezodkladne oznámiť na obvodnom úrade v príslušnom sídle kraja. "Ak si osoba nesplní povinnosť oznámiť nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, dopúšťa sa priestupku, za ktorý sa jej uloží pokuta 3 319 eur," informovala Koišová.
V prípade, že niekto takýmto spôsobom príde o slovenské občianstvo, jeho cestovný pas a taktiež občiansky preukaz sa stáva neplatným a ich majiteľ je povinný oznámiť túto skutočnosť orgánom, ktoré tieto doklady vydali.
Sobáš s cudzincom
Žiadosť na uzavretie manželstva musí byť podaná na matričný úrad minimálne 14 dní pred dátumom uzavretia manželstva, ide o lehotu danú zákonom. Všetky doklady vydané v cudzine, s výnimkou cestovného pasu, musia byť opatrené príslušnými legalizačnými doložkami podľa platných medzinárodných zmlúv a preložené súdnym prekladateľom do slovenského jazyka. V prípade, ak cudzinec neovláda slovenský jazyk, si musia snúbenci zabezpečiť k obradu na matričnom úrade súdneho tlmočníka.
Potrebné doklady
K vybaveniu uzavretia manželstva s cudzincom potrebuje štátny občan SR platný občiansky preukaz/cestovný pas, rodný list, právoplatný rozsudok o rozvode predchádzajúceho manželstva, úmrtný list nebohého manžela/ manželky v prípade, ak je snúbenec vdovec/vdova. V prípade trvalého pobytu štátneho občana SR v cudzine predkladá doklad – potvrdenie o pobyte a stave, vydané príslušným orgánom cudzieho štátu.
Ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov, musí predložiť i právoplatný rozsudok súdu o povolení uzavrieť manželstvo.
Cudzinec predkladá (závisí tiež od štátu, z ktorého pochádza) platný cestovný pas, rodný list s príslušnými legalizačnými doložkami, právoplatný rozsudok o rozvode predchádzajúceho manželstva - s príslušnými legalizačnými doložkami, úmrtný list nebohého manžela/manželky v prípade, ak je snúbenec vdovec/vdova – s príslušnými legalizačnými doložkami, doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva – s príslušnými legalizačnými doložkami a doklad o pobyte a osobnom stave – s príslušnými legalizačnými doložkami.
"Poplatok je v takýchto prípadoch 66 eur," potvrdila Veronika Gazdová, hovorkyňa primátora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári