Mesto Bardejov sa topí v problémoch. Nemá peniaze na zaplatenie prác firme Váhostav, ktorá stavia priemyselný park v areáli bývalého podniku JAS. Po anonymnom udaní o údajom podvode agentúra SARIO stopla financovanie tohto projektu.
BARDEJOV. Výška záväzkov mesta Bardejov po lehote splatnosti bola na sklonku roku 2010 zhruba 2,8 milióna eur. To je približne 15,6 percenta skutočných bežných príjmov. Mesto tak prekročilo zákonnú hranicu o 0,6 percenta. V ozdravnom režime teraz musí čo najviac okresať svoje výdavky.
Hanuščak: Našla sa dobrá duša
Dôvodom problémov je zastavenie grantu pre výstavbu hnedého priemyselného parku. Mestu tak vznikli nepredvídané záväzky voči firme Váhostav ako dodávateľovi prác.
"Našla sa dobrá duša, ktorá spochybnila celý proces. Došlo k pozastaveniu financovania. Mesto Bardejov ku koncu roka prekročilo 15-percentý limit. Máme nezaplatenú faktúru pre firmu Váhostav. Ide o základný problém, kvôli ktorému sme sa dostali do ozdravného režimu. Predpokladám, že v apríli bude už ukončený," uviedol primátor Boris Hanuščak (Smer-SD).
Savčinský: Ozdravný režim potrebujeme
Poslanec Vladimír Savčinský (SDKÚ-DS) tvrdí, že je potrebné nájsť reálne nastavenie výdavkov a zaviesť prísnejšie kritériá pri investičných akciách mesta. K situácii podľa neho nemuselo dôjsť.
"Ozdravný režim nebol spôsobený mestom, ale okolnosťami, ktoré s tým súviseli. V širších súvislostiach však potrebuje mesto ozdravný režim tak či tak," hovorí mestský poslanec.
Pripúšťa, k súčasnej situácii došlo aj vďaka investíciám v predvolebnom boome. "Nevidím problém vo viacerých investičných akciách, ich výhoda je v tom, že v meste ostanú. Problém bol v tom, že boli často nekoordinované a chaotické," tvrdí Savčinský.
Primátor odmieta kritiku
Hanuščak kritiku odmieta, podľa neho sa v Bardejove hospodári zodpovedne. Vraví, že mestskom úrade si podľa Hanuščaka podávajú kľučky kontrolné orgány.
"Závery komisii sú, že mesto nepochybilo. Rokujeme s ministerstvom hospodárstva a agentúrou SARIO, aby sme túto situáciu čo najskôr odstránili. Budeme postupovať prísne v ozdravnom režime," zdôraznil Hanuščák.
Priemyselný park dokončia až o rok
Hlavný dodávateľ Váhostav prerušil po stopnutí financovania rozbehnuté práce. Priemyselný park by mal byť nakoniec dokončený s ročným sklzom v januári 2012.
Bardejovskí poslanci už schválili opatrenia na stabilizáciu rozpočtu. Bude sa šetriť. "Mesto bude hľadať rezervy. Počas 90 dní musí nazbierať toľko hotovostných finančných prostriedkov, aby sme sa úhradou starých záväzkov dostali pod zákonnú hranicu. Ak sa to nepodarí, požiadame o výnimku ministerstvo financií, aby nám túto lehotu predĺžili o ďalších 90 dní," hovorí vedúci oddelenia financií Miloš Mikula.
Genéza
Priemyselný park v Bardejove
O revitalizácii hnedého priemyselného parku v areáli bývalého podniku JAS v Bardejove rozhodlo mestské zastupiteľstvo v roku 2008.
Samospráva podala žiadosť o nenávratné finančné prostriedky. Celkové náklady na výstavbu priemyselného parku pri schválení projektu v roku 2009 predstavovali takmer 9,74 milióna eur, z toho vyše 600-tisíc eur vyčlenila na projekt samospráva zo svojho rozpočtu.
Pôvodný termín ukončenia výstavby bol naplánovaný na koniec decembra 2010. Nestalo sa tak kvôli obvineniu zo subvenčného podvodu. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v júni 2010 stopla financovanie. Na ministerstvo hospodárstva došlo anonymné podanie, ktoré poukazovalo na údajné nadhodnotenie majetku bývalého podniku JAS Bardejov, ktorý bol do projektu vložený.
Dodávatelia doteraz vykonali práce za viac ako 6,32 milióna eur, preplatených však bolo len 3,96 milióna eur.
Mesto požiadalo o predĺženie termínu na dokončenie výstavby do konca roka 2011. Aktuálne podpísalo zmluvu so SARIO a dokončenie hnedého priemyselného parku sa presúva na 1. 1. 2012.
iv
Fakty
Ozdravný režim samosprávy
Ozdravný režim mesto alebo obec zavedie, ak jeho záväzky prekročia zákono stanovenú hranicu 15% bežných príjmov svojho rozpočtu.
Počas tohto režimu obec môže používať peniaze len v súlade so schváleným ozdravným rozpočtom.
Primátor je povinný pravidelne mesačne predkladať na rokovanie poslancov správu o plnení ozdravného režimu.
Predpokladá sa, že zavedenie ozdravného režimu by mohlo trvať 90 dní a že mesto v tomto časovom úseku zlepší svoje hospodárenie a zníži celkové záväzky, pre ktoré bol zavedený ozdravný režim.
Ministerstvo financií môže dať súhlas na predĺženie hospodárenia v ozdravnom režime o ďalších 90 dní.
Koniec ozdravného režimu nastane, ak sa znížia záväzky mesta, teda ak pominú skutočnosti pre jeho zavedenie a hospodárenie mesta bolo ozdravené.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári