Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce znížiť svoju stratu vo výške 70 miliónov eur. Od apríla neuzavrie zmluvy s 200 špecialistami. Týka sa to najmä internistov a chirurgov. Regionálna lekárska komora však nemá informácie o tom, že by sa to týkalo aj lekárov z Prešovského kraja.
PREŠOV. Zaujímalo nás, čo bude s pacientmi, ak sa stane, že ich lekár nebude mať s VšZP zmluvu. "Budeme ich informovať, ktorí poskytovatelia v regióne ich môžu následne ošetrovať," odpovedala nám hovorkyňa VšZP Petra Balážová.
Uviedla aj niekoľko extrémnych príkladov neefektívnosti. Istý oftalmológ za minulý rok vykázal fiktívne úkony za 80-tisíc eur, čo sú priemerné štvrťročné náklady jednej očnej ambulancie. Ďalším príkladom bol internista, ktorý predpisoval lieky za vyše tisíc eur na jedného pacienta, pričom v iných ambulanciách je priemer 60 eur.
Pacienti o plytvaní nevedia
V plných čakárňach lekárov sa o rozhodnutí VšZP diskutuje. Najviac sa pacienti boja dlhšieho čakania u špecialistov. "Chodím pravidelne k internistovi a stále je pred dverami plno ľudí. Neviem si predstaviť, že by bolo lekárov menej," povedal nám Dušan Berko.
Aj Eva Opinová si myslí, že čakanie na ošetrenie je pridlhé. "Keby bolo lekárov viac, asi by nebola taká situácia. Pacient tu nepríde len zabíjať čas, ale preto, lebo ošetrenie potrebuje," povedala o svojej skúsenosti.
"Ja si myslím, že v niektorých ambulanciách to majú zle zorganizované, preto sa čaká dlho. Lekári by mohli mať pružnejšiu pracovnú dobu a ordinačné hodiny v niektoré dni aj popoludní," dodala Agáta Dubovská.
Podľa prezidenta Regionálnej lekárskej komory v Prešove Ľubomíra Jacka sa opatrenie VšZP pravdepodobne nedotkne lekárov v Prešovskom kraji.
"Dlhodobo máme poddimenzovaný stav. V kraji je málo špecialistov, najmä v severných okresoch. Nemáme takú informáciu, že by poisťovňa nechcela uzavrieť zmluvu s niektorým z našich špecialistov," argumentoval Jacko. Nemôže to však vylúčiť.
Vraj je veľa gynekologických lôžok
Podľa Balážovej bude VšZP prehodnocovať aj zmluvy s niektorými nemocnicami. Zaujímalo nás, či je podľa ich analýzy niektoré z lôžkových zariadení v regióne neefektívne. "V Prešovskom kraji je napríklad o 46 percent gynekologických lôžok viac, ako stanovuje verejná sieť," uviedla. Konkrétne nemocnice však nemenovala.
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove je celkom 1 382 lôžok. Ako nás informovala hovorkyňa FNsP Renáta Koziaková na I. gynekologicko-pôrodníckom oddelení, teda v starej nemocnici, je 133 lôžok a na II. oddelení v monobloku je 44 lôžok.
"Z nich je 89 pôrodných a 44 gynekologických," upresnila Koziaková. Tie sú vyťažené, veď vlani sa vo FNsP narodilo 2 587 detí a lekári asistovali pri 2 546 pôrodoch.
Čo sa chystá
Lekári budú protestovať
Nielen VšZP robí opatrenia. Na súčasnú situáciu v zdravotníctve chcú upozorniť aj špecialisti. Zajtra vstúpia do protestu tak, že v čase od 13. do 14. hod. prerušia svoju prácu a budú sa venovať administratívnej činnosti alebo si uplatnia náhradné voľno. K protestu sa pripoja aj lekári z FNsP v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári