VEĽKÝ ŠARIŠ/PREŠOV. V septembri minulého roka rezort práce novelou zákona o službách zamestnanosti zaviedol možnosť žiadať o "protipovodňový" príspevok. Určený je na opatrenia na ochranu pred povodňami a na riešenie mimoriadnej situácie.
Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Prešov - Sabinov bolo doteraz predložených 10 žiadostí o poskytnutie príspevku.
"Okruh žiadateľov tvorí osem obcí a mesto z okresu Prešov, jedna obec z okresu Sabinov. ÚPSVaR Prešov - Sabinov však doteraz uzatvoril dohody o poskytnutí tzv. protipovodňového príspevku s mestom Veľký Šariš a obcami Kapušany, Chmiňany, Petrovany, Župčany, Malý Slivník a Pečovská Nová Ves," povedala Zuzana Oravcová z prešovského ÚPSVaR.
Tieto spomínané obce a mesto mali od 1. marca zamestnať nimi určený počet nezamestnaných ľudí.
Vo Veľkom Šariši dali prácu jedenástim
Minulý rok povodne narobili veľké škody aj v meste Veľký Šariš, kde už aj teraz prebiehajú ďalšie práce súvisiace s úpravou terénu.
"Hneď po povodniach sme začali s odstraňovaním škôd, teraz po zime sme začali opäť. Práve na to využívame tých jedenástich pracovníkov. Pri výbere sme prihliadali na to, ktorí sú dlhodobejšie nezamestnaní, niektorých sme už aj poznali z aktivačných prác. Od prvého marca, keď nastúpili do práce, pozbierali nánosy, ktoré boli na hlavnej lávke a pod Bikošom, vyrezali sme stromy, ktoré sú v toku, aby pri ďalších povodniach nedošlo k hateniu," informoval koordinátor protipovodňových opatrení vo Veľkom Šariši Peter Máthé (na snímke).
"Pred časom sa svahovali korytá Torysy a my sme teraz do tých brehov sadili rýchlorastúce dreviny, zalesňujeme korytá, v čom chceme aj pokračovať."
Nezamestnaní: Tešíme sa, že máme prácu
Päťdesiatnik Július Makula z Veľkého Šariša je jeden z jedenástich nezamestnaných, ktorí dostali šancu opäť pracovať: "Bol som osem rokov nezamestnaný. Predtým som opatroval svojho chorého syna, ale keď zomrel, nemal som sa už kde zamestnať. Veľmi ma preto teší, že mám prácu. Z niečoho predsa musíme žiť. Robíme všetko, čo treba, v okolí Torysy, aby sme dali do poriadku terén po povodniach a zabránili ďalším. Vedúci nám rozdeľuje práce."
Rovnako sa z novej práce teší aj tridsaťsedemročný nezamestnaný autoklampiar Radoslav Kušnirik, ktorý dlhý čas robil na stavbách, potom však o prácu prišiel: "Robíme, čo sa dá. Sme však vďační aj za túto prácu."
Štrnásť rokov bol nezamestnaný aj Radoslav Vavrek (36), teraz je medzi vybranou jedenástkou: "Som vyučený maliar natierač, pracoval som na školskej správe na údržbe, ale keď ma prepustili, prácu som si už nenašiel. Teraz si nesťažujem, práve naopak. Hlavná vec, že je práca, to je dôležité."
Príspevok môže pomôcť obciam aj nezamestnaným
Tento príspevok je založený na princípe refundácie 95 % celkovej ceny práce jednotlivých zamestnancov prijatých na vytvorené pracovné miesta. "Zatiaľ ešte neboli zamestnávateľom vyplatené žiadne peňažné prostriedky," informovala Zuzana Oravcová z prešovského úradu práce.
Príspevok sa poskytuje najviac počas šiestich kalendárnych mesiacov. Jeho cieľom je podporiť zamestnávanie ľudí evidovaných na úrade práce a zároveň pomôcť obciam a mestám odstrániť škody po povodniach. Väčšinou ide o čistenie korýt potokov a riek od nánosov, výrub drevín v blízkosti riek a potokov či odpratávanie odpadu po povodniach.
Nový revitalizačný program pre obce
Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 9. marca tohto roka schválila aj prvý projekt, ktorý je zameraný na realizáciu opatrení prevencie pred povodňami a revitalizáciu krajiny v katastrálnych územiach obcí. "Uvidíme, aký bude záujem samospráv, v každom prípade sa im ponúka veľmi atraktívna pomoc. Jednoducho teraz sú na ťahu obce," povedal podpredseda ZMOS Milan Muška.
Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky má ambíciu vytvoriť vodozádržné prvky a systémy na území každej zapojenej obce. Jednotlivými opatreniami by sa mali znížiť protipovodňové riziká a zmierniť dopady prívalových dažďov na tvorbu lokálnych povodní. Obce sa môžu do projektu zapojiť tým, že sa do 17. marca budú registrovať prostredníctvom formulára umiestneného na webstránke splnomocnenca vlády SR.
Fakty
Počet prijatých nezamestnaných
Veľký Šariš: 11 ľudí
Kapušany: 2 ľudia
Chmiňany: 3 ľudia
Petrovany: 16 ľudí
Pečovská Nová ves: 10 ľudí
Župčany: 2 ľudia
Malý Slivník: 3 ľudia
Zdroj: ÚPSVaR Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári