Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Hromadný agresívny útok malých žiakov zažili dnes ráno dve prešovské učiteľky. Obkolesili ich deti z dvoch špeciálnych tried na Základnej škole na Važeckej ulici a vulgárne im nadávali. Agresivitu stupňovali aj voči privolanej policajnej hliadke. Zasiahnuť museli policajti z pohotovostnej motorizovanej jednotky.
PREŠOV. Celý konflikt rozpútalo ukradnuté rádio z triedy. Učiteľky krádež zistili a dozvedeli sa, že ho ktosi vyhodil von oknom.
Vo chvíli, keď oznámili žiakom, že prípad ohlásili polícii, začalo sa agresívne správanie detí. Dovedna pätnásti z dvoch špeciálnych tried obkolesili svoje dve učiteľky a pustili sa do nich.
Začali im vulgárne nadávať a vyhrážať sa im. Podobne sa správali aj k privolaným policajtom, preto si museli privolať pomoc. Rozvášnených nespratníkov spacifikovali policajti z troch áut. Najagresívnejších zadržali a predviedli na stanicu.
Ničili majetok školy
Už po príchode policajtov sa žiakom s neovládateľným správaním podarilo rozkopať dvere na chodbe školy. Aj ich triedy vyzerali ako po výbuchu. Zničené žalúzie a dvere (na snímke), prasknuté sklo na okne, pomaľované steny, rozhádzané stoličky, odtrhnuté dvere na skrinke.
Šokované učiteľky nenachádzali slová na výčiny ich zverencov. "Mám 31-ročnú prax, ale toto som nezažila. Mňa aj moju kolegyňu obkľúčili po tom, ako sme privolali políciu vyriešiť krádež. Začali hádzať stoličky, strašne škaredo a neslušne nám nadávali. Všetci," uviedla 50-ročná učiteľka, ktorá zo strachu odmietla uviesť svoje meno.
V triede iba zastupovala tretí deň. Ráno cítila na chodbe zápach z cigariet, po príchode do triedy žiaci sedeli v laviciach. Neskôr spolu s kolegyňou zo susednej triedy zistili, že v triede chýba rádio.
"Zisťovali sme, kde zmizlo. Upratovačka nám prišla povedať, že ho našla v kríkoch pod oknom. Preto sme privolali policajtov a vtedy sa ten incident začal," opísala udalosti.
Viaceré deti majú diagnostikovanú agresivitu
V škole je zriadených viac špeciálnych tried. Konflikt vznikol v triede, kde sú žiaci v rôznom veku od 7 do 14 rokov. Učitelia sa zo strachu o svoju prácu odmietali vyjadriť.
Len jedna z nich stroho vyhlásila: "Konečne by sa už mal tento problém začať riešiť. Všetko dostanú zadarmo, nič si nevážia. A nemáme na nich žiadne páky."
Riaditeľ školy Dušan Brhlík na margo niektorých žiakov špeciálnych tried uviedol, že viacerí z nich majú diagnostikovanú agresivitu. Podľa zistení školy predpísané lieky neužívajú. Nedávno v škole dali výpoveď dve učiteľky, ktoré odmietli pracovať pri takýchto žiakoch.
Prípad odložia
Policajti na mieste zjednali nápravu, obnovu verejného poriadku a vyučovacieho procesu. Predviedli šesť žiakov vo veku 9 až 14 rokov, z toho jedno dievča.
"Traja sa dopustili priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, všetci šiesti priestupku proti majetku a jeden z nich aj priestupku proti verejnému poriadku. Neuposlúchol výzvu policajta," informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. Po viac ako piatich hodinách deti po pol štvrtej popoludní prepustili.
Vzhľadom na to, že ide o maloletých páchateľov, budú priestupky odložené. Napáchanú škodu odhadli na 150 eur.
Psychológ: Deti chceli provokovať učiteľa
Žiaci s poruchami správania sa ľahšie naštvú a majú bližšie k skratom, hovorí DAGMAR KOPČANOVÁ z Výskumného ústavu detskej psychológie.
Sú deti v špeciálnych triedach agresívnejšie?
Ide o deti s poruchami správania alebo také, ktoré majú ľahkú mozgovú dysfunkciu. Sú hyperaktívne, ľahko vyrušiteľné. Majú odbrzdené správanie a ľahko ich niečo naštve. Často konajú skratovo, preto s nimi treba komunikovať citlivo. Potrebujú špeciálny pedagogický prístup a vedenie.
Urobil učiteľ dobre, že chcel zavolať políciu pre stratené rádio?
Deti ho zrejme schovali, otázka je, ako to vyhodnotil pedagóg. Ten sa nesmie dať vyprovokovať. V týchto triedach by mali učiť špeciálni pedagógovia, ktorí sú trénovaní a nemá ich prekvapiť, že deti nereagujú štandardne na situácie a použijú iný slovník. Dieťa sa nerodí agresívne, ovplyvňuje ho okolie. Navyše, ak ide o deti, ktoré pochádzajú z problematických rodín a sami zažívajú agresívnejšie správanie.
Ako by sa pedagóg mal správať?
Mal by mať dostatok trpezlivosti a sebaovládania. V tomto prípade si zrejme pedagóg nezískal u detí prirodzenú autoritu, možno mali pocit, že ich nedokáže pochopiť. Urobili niečo, čím ho chceli vyprovokovať.
Je normálne, že v jednej triede boli deti od šesť do trinásť rokov?
Nie je štandardné dávať takéto deti dohromady. Stačilo, ak vyspelejší žiaci chytili vodcovskú pozíciu, ostatné sa pridali, lebo sú ľahko ovplyvniteľné.
Dá sa agresivita zvládnuť pomocou cvičení?
V špeciálnych školách by mali mať programy na zvládnutie agresivity. Deti s poruchami viac vnímajú neverbálnu komunikáciu. Málo pozitívnych signálov od pedagógov pre nich znamená, že ich nemá rád. Vtedy môžu reagovať agresívne.
Zuzana Petková
Žiakov v špeciálnych školách pribúda
Najviac žiakov je s mentálnym postihnutím. Vlani ich bolo vyše šesťtisíc.
BRATISLAVA. Počet detí v špeciálnych školách a triedach sa za päť rokov zvýšil o takmer päťtisíc. Kým v roku 2005 ich bolo 30–tisíc, vlani ich úrady napočítali 34 689.
„Je to aj zrýchleným tempom, ktorým žijeme, čoraz viac detí potrebuje špeciálny prístup,“ hovorí psychologička Dagmar Kopčanová.
Žiaci trpia rôznym poruchami, najviac, vyše šesťtisíc, je s mentálnym postihnutím. Vyplýva to z údajov Ústavu informácií a prognóz v školstve. Rozšírené sú aj poruchy učenia, takýchto detí je v špeciálnych školách asi tisíc.
Špeciálny prístup si však vyžadujú aj intelektovo nadaní. Minulý rok ich evidovali vyše 2 800.
Najviac špeciálnych škôl je v Prešovskom a Košickom kraji, kde sú aj rómske osady. Podľa údajov mimovládnych organizácii, až 15–tisíc detí, ktoré navštevujú špeciálne triedy, sú z rómskych rodín. Aktivisti tvrdia, že ide o segregáciu. Rómovia sú podľa nich v nevýhode aj pre chýbajúce sociálne návyky a slabú slovenčinu.
Zuzana Petková
Najagresívnejších výtržníkov odviezla zo školy polícia. Foto k článku: Ingrid Timková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári