PREŠOV. Po konflikte v Základnej škole na Važeckej ulici, kde museli 15 žiakov s nekontrolovaným správaním spacifikovať policajti, riaditeľ školy uvažoval o prerozdelení školských obvodov.
Deň po incidente vyhlásil, že šlo o zveličený prípad. Atmosféra v škole je vraj po stredajšej vyhrotenej situácii "úplne v pohode."
Žiaci, ktorých upokojili až privolaní policajti a predviedli ich na stanicu, boli včera v škole. "Samozrejme, že nič podobné sa nezopakovalo. Táto bublina bola riadne nafúknutá. Sú to žiaci so špeciálnymi pedagogickými potrebami s náhlymi zmenami správania. To je všetko," vyhlásil včera riaditeľ Dušan Brhlík.
Dodal, že ide o poruchy správania detí, ktoré sú diagnostikované špeciálnymi pedagógmi a psychológmi: "Tie deti jednoducho potrebujú iný prístup. Presne preto sú špeciálni pedagógovia v týchto triedach. Dnes sa tam už nezastupuje, vrátila sa ich učiteľka. Úplne v pohode sa tam učí, nie je žiaden problém."
Ako budú vzniknutú situáciu riešiť, bude vedieť až na budúci týždeň. Po zvolanom odbornom stretnutí vedenia školy, organizačného odboru mestského úradu a zástupcov úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
"A po tomto zvoláme rodičovské združenie," doplnil D. Brhlík.
Problém je riešiteľný
Podľa riaditeľky Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a pomoci v Prešove Jany Mikšovej sa problémy so žiakmi s poruchami správania dajú riešiť. Jednak spoluprácou viacerých odborníkov z oblasti psychológie, psychiatrie a špeciálnych pedagógov. A najmä je potrebná odborná práca s rodinami takýchto žiakov.
"Tá by mala dozerať aj na to, aby žiaci pravidelne užívali lieky. Ak by sa však situácia nezlepšila, tak treba zvážiť, či by deti nemali byť umiestnené v reedukačnom domove. Treba však prihliadať i na to, či sa takéto incidenty vyskytli častejšie, alebo išlo o ojedinelý prípad. Žiaľ, v poslednom čase nie je výnimkou, že sa žiaci takto správajú a situácia sa ešte zhoršuje."
Preto je riešením práca odborníkov s rodinami, či už komunitných, alebo sociálnych pracovníkov a psychológov. Dodala, že učitelia by sa v prípade zvýšenej agresivity žiakov mali pokúsiť o upokojenie atmosféry, nevyhrocovať ju: "Mali by konať pokojne, prívetivo, nepodnecovať agresivitu. Postupovať mierne, citlivo a utlmovať agresivitu. Ak to nepomáhalo, učiteľky urobili dobre, keď zavolali políciu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári