KOŠICE. Utorňajší incident v prešovskej základnej škole, ktorý museli riešiť policajti, nie je ojedinelý. Oficiálny prehľad o počte útokov na pedagógov však polícia ani ministerstvo školstva nemajú.
Hoci útok na učiteľa je už trestným činom proti chránenej osobe so zvýšenou sadzbou, páchatelia väčšinou nemôžu byť stíhaní. Chránenou osobou je aj mladistvý a nie je trestne zodpovedný.
Učitelia nie sú pripravení
Agresívni žiaci, ktorí sa dopustili akéhokoľvek násilia voči učiteľom, by sa mali dostať do rúk odborníkov – psychológov a psychiatrov.
Ministerstvo vidí problém v „dostupnosti služieb a odbornej pomoci“. Učitelia nie sú v tejto oblasti vzdelávaní, nemajú praktickú prípravu.
Preto chce vypracovať a poskytnúť školám didaktické a metodické materiály, ktoré by mali pomôcť predísť vzniku krízových situácií. Vyhlási tiež národné projekty napríklad na prevenciu šikanovania či násilia.
Odborníkov je dosť
Detská psychiatrička Katarína Ackermanová tvrdí, že na východnom Slovensku je dostatočná sieť špecialistov – pedopsychiatrov, ktorí spolupracujú so školami.
Problém vidí skôr v rodičoch, ktorí diagnostiku či liečbu dieťaťa najčastejšie odmietnu. Súhlasí aj Mária Choborová zo Školského inšpekčného centra v Prešove. „Odstránenie porúch správania žiakov si vyžaduje tímovú spoluprácu psychológa, pedagóga aj rodiča.“
Zasahovať po konflikte je podľa prezidenta Slovenskej komory psychológov Františka Skokana už neskoro. „Odborníkov máme dosť, aby sme dokázali konfliktom predchádzať. Chyba je v štruktúre starostlivosti.“
Veci by podľa neho pomohlo, keby pedagogicko-psychologické poradne prešli pod zdravotníctvo, tak ako je to v severských krajinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári