Žalobe za diskrimináciu čelí Základná škola v Šarišských Michaľanoch. Vraj porušila zásadu rovnakého zaobchádzania, lebo segregovala rómskych žiakov. Škola sa bráni tým, že iba vytvorila učiteľom možnosť individuálneho prístupu k deťom zo znevýhodneného prostredia.
PREŠOV/ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Žalobu za diskrimináciu podala na Základnú školu v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov) Poradňa pre občianske a ľudské práva (PPOĽP).
Dôvodom je údajná diskriminácia. Škola vraj segregáciou žiakov z rómskej osady zo susednej obce Ostrovany porušila zásadu rovnakého zaobchádzania.
Škola dostala od súdu pokutu
Na druhé súdne pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo včera, žalovaná strana neprišla. Súdu dva dni predtým zaslala ospravedlnenie s tým, že si hľadá právneho zástupcu.
Sudkyňa Katarína Vorobelová však pre takéto konanie pochopenie nemala. Považovala ho za neprimerané naťahovanie procesu a udelila škole pokutu 150 eur.
"Žaloba im bola doručená v septembri minulého roka. Mali dosť času oboznámiť sa do januára so súdnym spisom. Žalovaný prišiel bez právneho zástupcu na prvé konanie. Od januára sa nič nedialo, až 29. marca požiadali o odročenie," vysvetlila vyrubenie sankcie.
S podmienkami sa neoboznámili
Zástupcovia poradne v škole podľa našich informácií nikdy neboli. Spočiatku plánovali poskytnúť informácie až po rozhodnutí súdu. Naliehali sme však, aby vysvetlili dôvod podania žaloby.
"Predmetom je segregácia, ktorá sa deje na škole. Mali sme informácie z médií a dospeli sme k záveru, že sa na škole porušuje zákon," uviedol koordinátor PPOĽP Štefan Ivanco.
Je to jediný prípad, ktorému sa venujú, hoci segregáciu sledujú aj na iných školách. Na otázku, či sú oboznámení aj s dôvodom vytvorenia osobitných tried a ako by takúto situáciu riešila poradňa, odpovedal: "Myslím si, že zachádzame do podrobností."
Právna zástupkyňa žalujúcej strany Vanda Durbáková zareagovala: "Dôvody, ktoré uvádzali, nie sú ospravedlnením porušenia zákona. Uvidíme, ako súd rozhodne."
Hľadá rómsku školu
Na pojednávaní sa ako verejnosť zúčastnila aj Denisa Bary. "Bývam neďaleko Prešova, hľadám pre moje dieťa školu, ktorú navštevujú rómske deti. Môj manžel je cudzinec, sme multikultúrna rodina. Z toho, ako sa tu delia ľudia podľa farby pleti, je zhrozený."
Rodičia detí z Ostrovian sú spokojní
Zámer školy vytvoriť triedy pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia vychádzal zo snahy vytvoriť podmienky pre výučbu takýchto žiakov. Tvrdí to jej vedenie.
"Aby sa mohol učiteľ individuálne venovať žiakom. Ani jeden rodič detí z týchto tried sa nám nikdy nesťažoval," uviedla riaditeľka školy Mária Cvancigerová.
Jej slová potvrdila aj predsedníčka Rady školy Margita Dorková. Tá vyše 20 rokov učí výlučne rómske deti z málo podnetného prostredia. Má s nimi a ich rodičmi veľmi dobrý vzťah.
"Tieto deti chcú byť v takýchto triedach, cítia sa lepšie. Rodičia sú vyslovene proti tomu, aby boli ich deti rozptýlené do iných tried. Sú spokojní, učivo im podávame primerane ich vyjadrovacím schopnostiam," uviedla M. Dorková.
Zaspomínala si na prípad, keď mala v triede talentované dieťa: "Matka nechcela ani za svet súhlasiť s tým, aby sme ju preložili."
Celý problém v čase vytvorenia takýchto tried medializovali Rómovia z obce v sídle školy. Nesúhlasili s tým, aby ich deti boli začlenené k rómskym žiakom z ostrovianskej osady.
Rómske deti zo Šarišských Michalian sú rozptýlené medzi ostatných žiakov. Pred zavedením projektu vytvorenia spomínaných tried zo školy prestúpilo do inej takmer 100 nerómskych žiakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári