Mesto už bude môcť na protipovodňové opatrenia využívať aj prostriedky zo svojho fondu životného prostredia.
PREŠOV. Minuloročné záplavy prinútili kompetentné orgány konať. Mestské zastupiteľstvo sa im venovalo hneď tri razy. Hlavný architekt Vladimír Ligus predložil správu o pokračujúcich opatreniach.
Záplavy sú častejšie a intenzívnejšie
V správe konštatuje, že Prešov patrí medzi územia ohrozované povodňami, ktoré sa tu v posledných rokoch „vyskytujú stále častejšie a s väčšou intenzitou, pričom ešte nedosiahli ani úroveň storočnej vody“.
Správca toku, Štátny vodohospodársky podnik, vypracoval ešte v roku 2004 zámer na protipovodňovú ochranu mesta Prešov a následne v roku 2005 projektovú dokumentáciu. Ku konkrétnym krokom však došlo až vlani, po júnových záplavách.
Práce finišujú
Veci sa pohli. Prvá etapa úprav na Toryse mala byť ukončená do konca marca. „Možno práce neskončia presne, ale v každom prípade už finišujú,“ povedala poslankyňa Janette Langová (SaS) z danej mestskej časti, ktorá ocenila spoluprácu mesta s vodohospodármi. Vyzvala radnicu, aby postup opatrení naďalej monitorovala a informovala občanov.
Samospráva si rozviazala ruky aj v prípade mestského fondu životného prostredia, pôvodne určeného na podporu ekologických aktivít rôznych organizácií. Podľa zmeneného štatútu môžu byť finančné prostriedky použité „na výstavbu protipovodňových opatrení“, pričom mesto môže „z tohto fondu financovať protipovodňové opatrenia v celom rozsahu“.
Záplavové pásmo nerozšírili
Hlavné obavy obyvateľov ulíc postihnutých júnovou povodňou o zaradení celej lokality územia do záplavového pásma sa nenaplnili. Poslanci schválili zmeny a doplnky územného plánu, no táto požiadavka v návrhu už nefigurovala.
Inudačné (záplavové) územie vodného toku stanovuje buď vodohospodársky orgán - obvodný úrad na návrh správcu toku, alebo sa vymedzí podľa najvyššej známej povodne. „Pre rieku Torysa vodohospodárske orgány inudačné územie nestanovili, preto sa aj v územnom pláne mesta stanovuje podľa známych povodní,“ konštatoval V. Ligus s tým, že doteraz bolo stanovené podľa povodne z roku 2006. Tak to aj ostalo. „V júni 2010 zasiahla povodeň aj ďalšie plochy v lokalite Pod Kamennou Baňou a na Budovateľskej ulici. Zaplavené územie siahalo až po ulice Radlinského, Škultétyho, Železničiarsku a 17. novembra. V tomto rozsahu bolo navrhnuté zväčšenie územia postihnutého záplavami rieky Torysa na území mesta Prešov,“ uviedol hlavný architekt.
Dodal, že tento návrh na zmenu územia postihnutého záplavami rieky Torysa nebol predložený. Stalo sa tak na základe uznesení komisií a mestskej rady. Aktualizovali len zosuvné územia.
Názory
Obyvatelia ulíc pri rieke Torysa, s ktorými sme sa zhovárali, napospol vítajú protipovodňové opatrenia. Sú však opatrní. „Budem tomu veriť, až keď to urobia,“ vyjadril sa Pavol Krempaský z Ul. 17. novembra. Uvítal, podobne ako jeho susedia, že násypy pri brehu sú už hotové.
„Vodohospodári robia, našťastie neostalo len pri úprave pravého brehu,“ povedal jeden z obyvateľov Maybaumovej ulice. Ľudia z nej dúfajú, že opatrenia neskončia jednorazovým prečistením koryta a prvou etapou úprav toku.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári