Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Hádzanári Prešova dvakrát nečakane zakopli

Takýto záver týždňa, akým bol ten ostatný, v Tatrane Prešov už dlhšie nepamätajú. Úradujúci slovenský majster sa postaral o dve veľké prekvapenia v dvoch národných súťažiach.

Tomáš Mažár. Len ťažko hľadal slová vysvetlenia.Tomáš Mažár. Len ťažko hľadal slová vysvetlenia. (Zdroj: judy)

PREŠOV. To prvé sa zrodilo v prvý aprílový deň v maďarskej Budapest Bank Lige - Pohári priateľstva. V predposlednom kole Tatran Prešov nečakane prehral v Kecskeméte, čím si vlastne zahatal cestu za striebrom, na ktoré už-už siahal.

Druhé, rovnako nemilé, zažili diváci v nedeľu v prešovskej Tatran handball aréne. Považská Bystrica, ktorá ako jediná v sezóne dovtedy dokázala nad Prešovom vyhrať, po domácom úspechu (29:26) uspela aj v šarišskej metropole. Hoci Tatran polčas jasne vyhral (17:12), záver zápasu patril Považanom, ktorí zvíťazili 31:30.

Závermi už nedrvili

Mužstvo trénera Rastislava Trtíka, ktorého odchod po tejto sezóne je už podľa zverejneného vyjadrenia majiteľa Tatrana Prešov Miloslava Chmeliara spečatený, nehrá v ostatnom čase v obvyklej forme.

Viacero zápasov museli vo finiši otáčať. Napríklad v Pohári priateľstva s Tatabányou doma z polčasových 12:16 na konečných 29:26, či s Ferencvárosom v Tatran handball aréne z 15:16 na 32:27. V slovenskej lige nedávno len remizovali s Košicami.

Prešovská suverenita z čias minulých sa teda vytratila. Zápas s Považanmi ale Šarišania začali neporovnateľne lepšie ako trebárs dva dni predtým v Kecskeméte. Zhruba štyridsať minút držali súpera na dištanc. Tentoraz ale Tatran nezvládol záver, ktorým predtým neraz súperov drvil.

Rýchlosť kamsi odišla

Už po stretnutí v Kecskeméte, za ktorý hrá aj slovenský reprezentačný pivot Andrej Petro, sa čudoval, že domáci prekonali hostí pohybom, rýchlosťou. Spomenul i to, že tím Kecskeméti KSE sa po tom, ako zistil, že s favorizovaným Tatranom má navrch, začal hrou doslova baviť. Azda i preto, že domáci hrali uvoľnene, skoro všetko, na čo siahli, im vychádzalo. Na rozdiel od Prešovčanov.

Kapitán Radoslav Antl po tomto súboji tvrdil, že Tatran sa nedostal k svojej typickej dynamickej a rýchlej hre. Pritom zlyhával v koncovke aj v tých najvyloženejších streleckých pozíciách. K tomu slabšia hra v obrane, za ktorou sa úrovňou prispôsobili aj brankári. Výsledkom bola nečakaná strata. Obrana, kopenie technických chýb, zahodené šance a súperove kontry. Taký bol obraz záveru vždy prestížneho nedeľňajšieho duelu s Považskou Bystricou v Tatran handball aréne.

Pozor, čoskoro je tu play-off

Suverénne postavenie Tatrana Prešov na čele tabuľky základnej časti slovenskej extraligy prehra s Považskou Bystricou síce neohrozila, no sklamanými prešovskými fanúšikmi veru zakývala. Majiteľ klubu M. Chmeliar, keď sa hostia v 48. minúte prvý raz ujali vedenia, sa na to už nemohol pozerať a odišiel z hľadiska...

"Faktom je, že v poslednom čase nehráme tak dobre ako by sme chceli. Nejde nám to v obrane, viazne to aj v útoku. V prvom rade ale musím poukázať na množstvo našich nepremenených šancí. Takže v podstate tá istá pesnička ako predtým v Kecskeméte," pripomenul jeden z najskúsenejších Prešovčanov a so šiestimi gólmi najlepší nedeľňajší strelec Tatrana, pivot Tomáš Mažár.

Zaujímavé pritom je, že forma začala klesať v čase, keď Tatranu súťažných zápasov trochu ubudlo. "Neviem, ozaj neviem. Slová na to, čo sa za pár dní udialo, sa mi hľadajú ťažko. Nájsť príčiny takto narýchlo, po odohranom zápase, to jednoducho nejde. V podstate sa ale nemáme na čo vyhovárať. Nemáme momentálne formu. To je fakt, s ktorým musíme niečo spraviť, lebo čoskoro sú tu už zápasy play-off, v ktorých pôjdeme za majstrovskou obhajobou."