PREŠOV/VEŠKY ŠARIŠ. Hrad Šariš bol vybraný ako pilotný projekt záchrany kultúrneho dedičstva pomocou dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie.
"Títo ľudia by mali získať teoretické aj praktické zručnosti a veríme, že im to pomôže do budúcnosti nájsť si vhodnú prácu," povedal Ladislav Babuščák, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov. Novú prácu získajú na základe dohody medzi ministerstvom kultúry a úradom práce.
Prácu získa tridsať ľudí
Keďže ide o pilotný projekt na hrade Šariš, pri výbere nezamestnaných budú mať prednosť Veľkošarišania, zvyšní budú z Prešova. Nezamestnaní budú na hrade vykonávať predovšetkým pomocné práce.
"Pôjde predovšetkým o úpravy terénu a celého priestoru okolo hradu," informoval predseda Občianskeho združenia Rákociho cesta Martin Sárossy, ktorí sa o záchranu Šarišského hradu snažia už niekoľko rokov.
"Nie je prioritou, aby to boli ľudia vyučení v murárskom remesle, ale ak takých nájdeme, bude to len plus. Súčasťou projektu je aj rekvalifikácia. Všetci pred tým, ako pôjdu do terénu, absolvujú teoretickú časť, kde získajú vedomosti z profesie murár historického muriva. Prijímať teda budeme aj ľudí z iných profesií. Praktické zručnosti získajú priamo na hrade Šariš," podotkol Babuščák.
Pracovať budú niekoľko mesiacov
Na hrade by tridsať nezamestnaných ľudí malo začať pracovať od mája. "Získajú zamestnanie na pár mesiacov, pretože tento projekt by sa mal uzavrieť v novembri," dodal Babuščák.
Primátor mesta Veľký Šariš Mikuláš Drab (nez. s podporou Smer-SD) vníma projekt na záchranu Šarišského hradu veľmi pozitívne: "Ľuďom treba dať šancu, aby mali čo robiť. Dúfame, že nájdu uplatnenie aj po skončení samotného projektu. Ale to je len na nich."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári