V Prešove je najväčším znečisťovateľom ovzdušia doprava. Cítiť to najmä v zimných mesiacoch. Kvalitu vzduchu v meste sleduje jedna monitorovacia stanica.
PREŠOV. Kvalitu ovzdušia v Prešove sleduje krajský úrad životného prostredia. Na základe údajov z monitorovacej stanice, ktorá je na Ulici arm. gen. L. Svobodu na Sídlisku Sekčov, odborníci vedia povedať, či Prešovčania dýchajú čistý a neškodný vzduch. Výsledky meraní nie sú potešujúce.
Problémom sú výfukové plyny
Najväčším problémom nielen v Prešove, ale na celom Slovensku, je znečistenie ovzdušia časticami z výfukových plynov a z komínov.
„V roku 2010 bola na prešovskej monitorovacej stanici prekročená ich 24-hodinová limitná hodnota 50 mikrogramov na meter kubický 83-krát, pričom povolený počet prekročení je 35 za kalendárny rok. Vyhláška krajského úradu ukladá vykonať krátkodobé opatrenia pri dosiahnutí tridsiateho prekročenia. V tomto roku to bolo 26. februára. Napriek vykonaným opatreniam je k 5. aprílu na AMS Prešov dosiahnutý počet prekročení 51,“ informoval Juraj Hurný, prednosta Krajského úradu životného prostredia v Prešove.
„Medzi hlavných znečisťovateľov v meste Prešov patrí hlavne doprava. Prispievajú k tomu nákladné autá, naftové motory,“ povedal Jozef Draganovský, koordinátor životného prostredia na Mestskom úrade v Prešove.
Najhoršie je to v noci o druhej
„Znečistenie ovzdušia je podľa meraní citeľné najmä v zimných mesiacoch, čo je spôsobené určite aj posypovými materiálmi na cestách. Z tohto dôvodu sa po zime ulice a cesty čistia mokrým spôsobom, čím sa môže znížiť vírenie prachu vo vzduchu,“ podotkol Draganovský. Hodnoty sledujú aj po hodinách. Je zaujímavé, že v noci o druhej hodine je znečistenie ovzdušia vyššie ako cez deň o jedenástej. „Je to možno spôsobené vplyvom poveternostných podmienok, ale všetko sú len hypotézy,“ dodal Draganovský.
Čo možno neviete
Škodí nám jemný prach
- Zdraviu škodlivý je predovšetkým ten najjemnejší prach, ktorý môže spôsobovať problémy najmä ľuďom s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy. Náchylné môžu byť aj malé deti a starí ľudia.
- Prach dráždi horné dýchacie cesty, spôsobuje kašeľ, kýchanie a dráždenie očných spojiviek. Menšie častice sa dostávajú až do dolných dýchacích ciest a môžu usadzovať v pľúcach alebo aj prenikať do krvného obehu.
zdroj: Krajský úrad životného prostredia Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári