Polícia môže zasiahnuť, až keď pes niekoho napadne. Ľudia tvrdia, že to už bude neskoro.
BELOVEŽA. Už niekoľko dní sa starosta obce Beloveža Jozef Semanišin (nez.) márne snaží nájsť nejaké riešenie odchytu túlavého psa. Občania ho upozornili na to, že z túlajúceho sa psa majú obavy. Zviera je pre nich neznáme, a tak nikto nevie odhadnúť, či nie je agresívne a nebezpečné.
Ľudia majú obavy
"Veľký pes čiernej farby naháňa strach všetkým okoloidúcim. Určite nie je zatúlaný! To len nejaká dobrá duša, bohvie odkiaľ, ktorú už nemé stvorenie omrzelo, sa rozhodla vyhodiť ho na hlavnej ceste v našej obci," povedala nám pani Kataniková z Beloveže.
Po nahlásení nálezu utrápeného a vysileného psa obyvateľkou obce v jednej okrajovej časti dediny vzal starosta problém do svojich rúk a začal ho riešiť. "Je to začarovaný kruh. Volal som Slobodu zvierat, povedali mi, že nemôžu prísť, lebo nemajú odvoz. Potom som volal do útulku zvierat. Tam mi povedali, že tam môžu dať psy len z Bardejova a Bardejovskej Novej Vsi. Myslím, že nám ostáva len jediná možnosť, a tou je, že dáme psa utratiť na náklady obce," informoval starosta J. Semanišin.
Správca karantény: Možno by pomohla adopcia
Správca karanténnej stanice František Kutašovič v Bardejove nám potvrdil, že robia len odchyt psov v meste Bardejov, nie v susedných obciach. "Útulok slúži iba pre mesto. Teraz máme plný stav. V karanténnej stanici je až desať psov. Možno by pomohla dočasná adopcia. Aj taká forma u nás je," uviedol Kutašovič. Zdôraznil, že obecné úrady si môžu zriadiť vlastný útulok. "Zákon to umožňuje, takže každá obec si takýto útulok, ako máme i v Bardejove, môže zriadiť."
Ani poľovníci si s túlavým psom nevedia rady. Strieľať zo zbrane môžu totiž zo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšieho obývaného domu. V obci teda zasiahnuť nemôžu.
Polícia môže spacifikovať len agresívneho psa
Starosta obce privolal k túlavému psovi i policajnú hliadku. "Povedali mi, že pokiaľ pes bezprostredne neohrozí alebo nenapadne občanov, nemôžu zasiahnuť," skonštatoval Semanišin. To potvrdila i prešovská krajská hovorkyňa policajtov Jana Karnišová. "Pokiaľ je pes útočný, ohrozuje obyvateľov obce na ich zdraví a živote, v takomto prípade sa na miesto privolá policajná hliadka, ktorá bude prípad riešiť podľa vzniknutej situácie."
Obyvatelia Beloveže sa však obávajú, či to už nebude neskoro.
Fakty
Čo na to veterinári
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove Vladimír Gašpar vidí problém v tom, že obce nemajú na odchyt túlavých zvierat dostatok finančných prostriedkov. Odchyt túlavých zvierat totiž môžu vykonávať iba na to oprávnené osoby, ktoré takúto službu nerobia zadarmo. Veterinári môžu v krajnej núdzi, ak je u zvieraťa podozrenie na nákazu, požiadať políciu o súčinnosť pri odstrele.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári