Tvrdia, že tým zmizne pulzujúci život z centra mesta.
PREŠOV. Vzhľad prešovskej pešej zóny sa toto leto zmení. Podľa nového pokynu mestského úradu tam nebudú môcť byť také letné terasy ako doteraz.
„Ide o cudzí prvok v pamiatkovej rezervácii,“ povedal primátor Pavel Hagyari (nez.). Doplnil, že mesto tento krok, ktorý má vyjsť v ústrety pamiatkarom, avizovalo už dva roky. Terajšie terasy sú, ako konštatoval primátor, z hľadiska ochrany pamiatkového fondu v pamiatkovej rezervácii neadekvátne.
Terasy však z mesta úplne nezmiznú: „Nebudú povolené len tie, ktoré de facto vytvárajú nové krčmy na námestí, pretože tie umelé hmoty, igelity a bezbrehé reklamy do mesta nepatria.“
Prešov je podľa slov primátora jediným veľkým mestom na Slovensku, kde sú takéto terasy: „Všetci chceme, aby sme sa podobali na malú Viedeň, ako kedysi Prešov nazývali, a nie na dedinu s igelitovými nehygienickými terasami s reklamami.“
Hagyari: Terasy budú, ale iné
Na „nových“ terasách v centrálnej mestskej zóne budú musieť byť stoličky a stoly priamo na dlažbe (v prípade nerovnosti môže byť na nej malé plató) a pri nich budú môcť byť len slnečníky.
„Budú prehľadnejšie, vzdušnejšie a bude výrazne menej reklamy,“ povedal. Takéto terasy nebudú môcť byť otvorené za takmer každého počasia. „Všetci tí, ktorí prevádzkujú terasy, majú aj kamenné reštaurácie. Tie ostanú otvorené, terasa je len doplnková služba a nemala by vytvárať de facto novú krčmu,“ povedal primátor.
Neobáva sa toho, že do mestského rozpočtu príde za záber verejného priestranstva menej ako vlani. Žiadostí o prenájom miesta na terasy eviduje radnica dostatok.
Hagyari dodal, že mesto chce inkasovať túto daň iba za dni, keď bude terasa v prevádzke, kým predtým museli platiť za každý deň, bez ohľadu na to, či bolo otvorené.
Pamiatkari súhlasia
Rozhodnutie mesta pamiatkari vítajú. Podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu Prešov Márie Polákovej nie sú doterajšie terasy v súlade so zásadami starostlivosti o pamiatkovú rezerváciu a sú stánkami na umiestňovanie reklám.
„Tieto letné terasy potrebujú kvalitatívny posun vpred. Určite by sa dalo v Prešove predstaviť kultúrnejšie letné sedenie, ako bolo doposiaľ,“ povedala.
Nebude ochrana pred zlým počasím
Opačný názor ako radnica majú prevádzkovatelia letných terás. Problémov vidia viac.
„Keď bude pršať alebo fúkať vietor, nikto si na takú terasu nesadne, čo sa doteraz dalo. Je to aj problém bezpečnosti. Nikto nemá záruku, že sa aj zaťažené slnečníky nevyvrátia a niekoho nezrania. Zhodou okolností, vedľa nás mala vlani zriadenú jedna prevádzka takúto terasu, a keď prišla búrka, pomáhali sme im zbierať stoličky, stoly, nápojové lístky po celej pešej zóne. O rozbitých pohároch ani nehovoriac,“ povedal Tomáš Callo, prevádzkovateľ jednej z terás na Hlavnej ulici.
„Minulý rok často pršalo a fúkalo. Pri krytých terasách sme sa vedeli chrániť plachtami. Aj keď boli nižšie tržby, bolo aspoň otvorené, čo teraz nebude možné. Taká terasa, akú si predstavujú, je reálna len na krátke obdobie. Nebude môcť na nej byť ani osvetlenie, ani hudba, budeme sedieť pri jazdení trolejbusov. Absolútne to stratí atmosféru,“ dodal Callo.
Podľa jeho slov bol vlani pre zlé počasie slabší rok, tržby klesli o 20 percent, tohoročný pokles v dôsledku nových pravidiel si netrúfa „ani len odhadnúť“.
Callo: Teraz už zdochne aj mačka
Podľa Calla ide zo strany samosprávy o krok späť, ktorý „umŕtvi“ centrum mesta. „Keď nastupoval pán primátor do funkcie, hovoril, že v meste zdochol pes, Teraz zdochne aj mačka. Ako máme pritiahnuť mladých do mesta, keď im vezmeme ešte aj tie brigády, ktoré mali na letných terasách.“
Ako konštatoval, prevádzkovatelia terás sú ochotní pristúpiť na kompromisy, ale nevidia záujem zo strany úradu. „Keby sa ľuďom terasy nepáčili, tak na ne nechodia. V dnešnej ekonomickej situácii si ešte ideme robiť ďalšie ťažkosti,“ dodal T. Callo s tým, že jedna pódiová terasa stojí okolo 20-tisíc eur, teraz budú podnikatelia musieť zaplatiť aj za nové zariadenie a navyše im ubudne zákazníkov.
Čo hovoria ľudia
Nejednotné pohľady
Názory Prešovčanov na túto vec sú rozdielne. Časť ich považuje za „stodoly“ nevhodné do centra. „Terasy sú fajn, ale niektoré mi pripadajú ako igelitové skleníky. A myslím si, že je ich v meste veľa,“ povedala Martina Čopáková.
Odlišný postoj má Prešovčan Ján Jalakša. „Podľa mňa by sa mali terajšie terasy zachovať. Potom už v meste nebude nič zaujímavé pre turistov. Letné terasy vytvárali kolorit mesta a pešia zóna vďaka nim aspoň trochu žila. Tak ako v zime drevené stánky,“ uviedol.
frk
Názor
Turistická atrakcia či stodoly?
Mestský poslanec Stanislav Grega (SDKÚ-DS) v minulosti prevádzkoval dve letné terasy na pešej zóne.
„Mohli pôsobiť nie príliš architektonicky zladene, ale v praxi boli dobré. Je to sezónna vec, podobne ako zimné drevené stánky, a plnili svoju funkciu,“ povedal S. Grega, ktorý poukázal na výhody „starých“ terás: „Priamo na nich boli veľké chladničky, výčap, kávovar. Teraz si viem predstaviť, že keď si objednám pivo či kávu, tak počas cesty z baru do odkrytej terasy sa káva ochladí, pena na pive klesne... Pozitívne bolo tiež to, že čochvíľa máme máj a vieme, aké je chladné počasie zrána a k večeru a nebolo zlé, keď stiahli fólie, prípadne trochu v nich zakúrili. Určite ľudia, ktorí radi navštevovali terasy, by odpustili aj nesúlad zladenia s historickým jadrom.“
frk
Litera zákona
ZMOS: Nejde len o výber dane
Postoj Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) tlmočil jeho hovorca a prešovský mestský poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD): „Podmienky na prevádzku terás určujú mestá. Nejde pritom iba o výšku dane za záber verejného priestranstva. Samosprávy často stanovujú aj dizajn terás, tak aby korešpondoval s celkovým prostredím. Vidíme to najmä v historických centrách, keď sa rozmer či tvar šiatra konzultuje s mestskými architektmi.“
Podľa ZMOS musí prevádzkovanie letných terás spĺňať viaceré podmienky: „Letné terasy napríklad nesmú prekážať riadnemu užívaniu územia, peších zón, chodníkov, ciest, priestorov, pohybu chodcov a obsluhe prevádzok, ako je zásobovanie, čistenie či odvoz odpadu. Letné terasy tiež nesmú vytvárať prekážky pre zabezpečenie podmienok pri zásahoch v prípade nepredvídaných udalostí, ako je požiar alebo zásah rýchlej zdravotnej služby.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári